X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

انیشتن شیعه شد؟ Albert Einstein+ کلیپ

دوشنبه 4 خرداد 1394 ساعت 18:54
انیشتن شیعه شد؟  Albert Einstein+ کلیپ 
انیشتن شیعه شد؟  Albert Einstein+ کلیپ

 Albert Einstein

انیشتن شیعه شد؟  Albert Einstein+ کلیپ


منبع:

http://broujerdi.org/content/view/27/5
این مقاله توسط یکی از کاربران پایگاه اطلاع رسانی آیت الله العظمی بروجردی ارسال گردیده که تحت عنوان آخرین رساله انیشتین با ترجمه آقای دکتر عیسی مهدوی و تحقیق آقای اسکندر جهانگیری است که جهت اطلاع کاربران علاقمند به این مبحث می باشد تا مورد استفاده قرار گیرد.

دانلود گزیده ای از کتاب آخرین رساله انیشتین

http://s3.picofile.com/file/8189672476/%D9%88%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%AF_%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%AF_shonod_iran_blogsky_com_book_anishtain.pdf.htmlدانلود ویدئو کلیپ

http://s6.picofile.com/file/8189672300/%D9%88%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%AF_%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%AF_shonod_iran_blogsky_com_%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D9%86_%D8%B4%DB%8C%D8%B9%D9%87_%D8%B4%D8%AF_Albert_Einstein.flv.html
آخرین کتاب انیشتین / موضوع : نامه نگاری انیشتین با آیت الله العظمی بروجردی قدس سره

آلبرت اینشتین در رساله­ی پایانی عمر خود با عنوان : دی ارکلرونگ"، یعنی : بیانیه" ، که در سال 1954 ( =1333ش ) آن را در آمریکا و به آلمانی نوشته است اسلام را بر تمامی ادیان جهان ترجیح می­دهد و آن را کامل­ترین و معقول­ترین دین می­داند. این رساله در حقیقت همان نامه نگاری محرمانه­ی اینشتین با آیت­الله العظمی بروجردی (فوت 1340 ش = 1961 م) است که توسط مترجمین برگزیده­ی شاه ایران و به صورت محرمانه صورت پذیرفته است.

اینشتین در این رساله "نظریه نسبیت" خو درا با آیاتی از قرآن کریم و احادیثی از نهج­البلاغه و بیش از همه بحارالانوار علامه­ی مجلسی (که از عربی به انگلیسی و ... توسط حمیدرضا پهلوی (فوت 1371 ش) و ... ترجمه و تحت نظر آیت الله بروجردی شرح می­شده تطبیق داده و نوشته که هیچ جا در هیچ مذهبی چنین احادیث پر مغزی یافت نمی­شود و تنها این مذهب شیعه است که احادیث پیشوایان آن نظریه پیچیده "نسبیت" را ارائه داده ولی اکثر دانشمندان نفهمیده­اند. از آن جمله حدیثی است که علامه مجلسی در مورد معراج جسمانی رسول اکرم (ص) نقل می­کند که : هنگام برخاستن از زمین دامن یا پای مبارک پیامبر به ظرف آبی می­خورد و آن ظرف واژگون می­شود. اما بعد از این که پیامبر اکرم (ص) از معراج جسمانی باز می­گردند مشاهده می­کنند که پس از گذشت این همه زمان هنوز آب آن ظرف در حال ریختن روی زمین است ... اینشتین این حدیث را از گرانبهاترین بیانات علمی پیشوایان شیعه در زمینه­ی "انبساط و نسبیت زمان" دانسته و شرح فیزیکی مفصلی بر آن می­نویسد....

همچنین اینشتین در این رساله "معاد جمسانی" را از راه فیزیکی اثبات می­کند (علاوه بر قانون سوم نیوتون = عمل و عکس العمل .) او فرمول ریاضی "معاد جسمانی " را عکس فرمول معروف "نسبیت ماده و انرژی" می­داند: E=M.C2>>M=E:C2 یعنی اگر حتی بدن ما تبدیل به انرژی شده باشد دوباره عینا" به ماده تبدیل شده و زنده خواهد شد.

اینیشتین در این کتاب همواره از آیت­ الله بروجردی با احترام و بارها به لفظ "بروجردی بزرگ" یاد کرده و از شادروان پروفسور حسابی نیز بارها با لفظ "حسابی عزیز"...

000/000/3 دلار بهای خرید این رساله توسط پروفسور ابراهیم مهدوی (مقیم لندن) با کمک برخی از اعضاء شرکت­های اتومبیل بنز و فورد و .. از یک عتیقه­ دار یهودی بوده و دستخط اینشتین در تمامی صفحات این کتابچه توسط خط شناسی رایانه­ای چک شده و تأیید گشته که او این رساله را به دست خود نوشته است. هم اکنون این کتاب ارزشمند در حال ترجمه از آلمانی به پارسی – توسط دکتر عیسی مهدوی (برادر دکتر ابراهیم مهدوی) و توأم با تحقیق و ارائه منابع مذکور در متن (توسط اینجانب) می­ باشد و بسیاری از متن آن ترجمه و تحقیق فنی شده است . اصل نسخه این رساله اکنون جهت مسائل امنیتی به صندوق امانات سری لندن – بخش امانات پروفسور ابراهیم مهدوی – سپرده شده و نگهداری می­شود. توضیحات بیشتر و شماره ثبت آن را برای اطلاع خوانندگان در آغاز برگزیده این کتابچه ارائه خواهیم داد.

گزده­ای از آخرین رساله اینشتین: (DIE ERKLA"RUNG دی ارکلرونگ = بیانیه) ترجمه: دکتر عیسی مهدوی، تحقیق و پیشگفتار و پاورقی: اسکندر جهانگیری

پیشگفتار

در اوائل سال 1382 شمسی (=2003م) پروفسور ابراهیم مهدوی ( تولد 1310 ش ) – مقیم لندن پس از سفری به آمریکا و آلمان و فرانسه و دیدار با برخی سرمایه­ داران شرکت اتومبیل سازی "فورد" در آمریکا و "بنز" در آلمان و "کنکورد" در فرانسه و جلب رضایت برخی از اعضاء آنها جهت کمک مالی برای خریداری این رساله گران­قیمت بالاخره موفق شدند قرار داد خرید آن را از یک عتیقه­ دار یهودی را به امضاء برسانند. بهای این رساله که تماماً به خط خود انیشتین می­باشد سه میلیون دلار تمام شد که به این ترتیب سرشکن شده پرداخت گردید:

1/000/000 $ BENZ به افتخار این که اینشتین آلمانی بود.

1/000/000 $ FORD به افتخار این که در آمریکا میزیست و نیز به افتخار جان . اف. کندی . رئیس جمهور آمریکا ( مقتول 1963 م ) که در این رساله بارها اینشتین از وی نام برده و او را رئیس جمهور آینده آمریکا دانسته است حال آن که در 1954 م ( سال نگارش این اثر ) هنوز 7 سال به زمان انتخاب وی مانده بود! و این از پیشگویی­های اینشتین به شمار می­رود. نیز شاید سرنخ­هایی از معمای حیرت­انگیز ترور زنجیره­ای خاندان کندی در این رساله موجود باشد که بتوانیم دریابیم چرا کندی کشته شد؟ راز این معما کجاست؟ چرا خانواده او نیز قربانی شدند؟ و چرا ... ؟

500/000 $ : CONCORDE به افتخار جناب لاوازیه – مقتول 1794 م در انقلاب / یا شورش / فرانسه – و نیز قانون بقای ماده او که در این رساله بارها یاد شده است.

500/000 $: TITANICبه یاد بود کشته شدگان حادثه اندوهبار کشتی "تایتانیک" انگلیسی و نیز الکساندر فلمینگ انگلیسی (فوت 1955م) – کاشف پنیسیلین و از یاری کنندگان اینشتین در نگارش این رساله – بخش­هایی که مربوط به اسرار علم پزشکی و زیست شناسی و داروشناسی آن می­شود.

شخصیت­های اصلی این رساله : آلبرت اینشتین (فوت مشکوک 1955 م) / الکساندر فلمینگ (فوت 1955م) آیت­الله العظمی سید حسین بروجردی (فوت 1961میلادی) / نیلز بور (بوهر) شیمیدان و فیزیکدان دانمارکی که او نیز با اینشتین در نگارش این اثر همکاری می­کرد (فوت 1962م) / جان . اف . کندی ( مقتول 1963م) / علیرضا پهلوی ( مترجم و رابط ) (کشته شده بر اثر سقوط هواپیما توسط عناصر سازمان «کا. گ. ب» شوروی در 1954م (= 1333 ش – سال نگارش این رساله) / حمیدرضا پهلوی (مترجم و رابط فوت 1371 ش = 1992م ) که نیلز بور او را به اینشتین معرفی کرده و در آن زمان 22 ساله بود.

سؤالی که اینجا مطرح می­شود این است که چرا سه تاریخ مرگ ( 1954 – 1955 و باز 1955م ) و نیز سه تاریخ مرگ (1961 – 1962 – 1963 م ) دقیقاً پشت سر هم واقع شده؟ و چرا نویسنده (اینشتین) با همکار اصلی او در این نگارش (الکساندر فلمینگ) هر دو در یک سال (1955 م ) مرده­اند ؟ و چرا یکی از مترجمین و رابط­ها ( ع ... پ ... ) در همان سال نگارش راسله بر اثر سقوط هواپیما جان داده است؟ و باز چرا همین چند سال قبل دو فرزند مترجم و رابط دیگر (ح ... پ ... ) به نام­های بهزاد و نازک در سن جوانی به طرز مشکوکی در خارج از ایران مسموم شده و مرده­اند؟

و بالاخره چرا باید این رساله از چنین شخصیتی (اینشتین) حدود نیم قرن (!!) مخفی بماند و چرا "صندوق امانات سری انگلیس" به بهانه پرهیز از ایجاد "یک رولوشن (= انقلاب خطرناک مذهبی" اجازه تکثیر این اثر علمی – مذهبی را تحت هیچ شرایطی به ما نمی­دهد؟

سرآغاز متن کتاب، اولین عبارت کتابچه اینشتین / خطاب به آیت ­الله بروجردی این عبارت آلمانی است : Herzliche Gru``&e von Einstein هرتسلیش گروشس فن آینشتاین = با صمیمانه­ترین سلام­ها از اینشتین محضر شریف پیشوای جهان اسلام جناب سید حسین بروجردی. پس از 40 مکاتبه که با جنابعالی بعمل آوردم اکنون دین مبین اسلام و آئین تشیع 12 امامی (*1) را پذیرفته ام / که اگر همه دنیا بخواهند من را از این اعتقاد پاکیزه پشیمان سازند هرگز نخواهند توانست حتی من را اندکی دچار تردید سازند! اکنون که مرض پیری مرا از کار انداخته و سست کرده است ماه مرتس ( مارس) (*2) از سال 1954 ( *3*) است که من مقیم آمریکا و دور از وطن هستم.

به یاد دارید که آشنایی من با شما از ماه آگوست (اوت) (*4*) سال 1946 یعنی حدود 8 سال قبل بود ( *5) . خوب به یاد دارم که وقتی در 6 آوگوست 1945 آن مرد ناپاک پلید (*6*) اکتشاف فیزیکی من را – که کشف نیروی نهفته در اتم بود – همچون صاعقه­ای آتشبار و خانمانسوز بر سر مردم بی دفاع هیروشیما فرو ریخت من از شدت غم و اندوه مشرف به مرگ شدم و در صدد برآمدم که موافقتنامه­ای بین المللی به امضاء و تصویب جهانی برسانم.

گر چه در این راه برای من توفیقی حاصل نشد ولی ثمره آن آشنایی با شما مرد بزرگ بود که هم تا حدی من را از آن اندوه عظیم خلاص نمود و هم بالاخره سبب مسلمان شدن پنهانی من شد. و چون این آخرین یادداشت من در جمع­بندی این چهل نامه است / برای خوانندگان گرامی ( بعدی ) نیز می­نویسم همانگونه که آقای بروجردی – مقیم شهر قم / در ایران – می­دانند : من در آوگوست 1939 (*7) طی نامه­ای به روزولت – رئیس جمهور وقت آمریکا – او را از پیشرفت آلمان نازی – که در ابتدای جنگ جهانی دوم بود – در مسئله شکافتن اتم و آزاد کردن و مهار انرژی عظیم آن جهت کشتار و نابود کردن آنی برخی شهرها مطلع ساختم و اکیداً به او (روزولت ) گفتم که برای بازداشتن آلمان نازی از این نقشه جنایت امیز ... باید ابرقدرتی چون آمریکا – که به نظر من عاقل­ترین و ... خونسردترین ابرقدرت­های دنیای فعلی است – سریعاً گروهی را مأمور بررسی و تحقیق علمی – در شکافتن هسته اتم – بنماید و به سرعت باید بمب اتم را بسازد چون دیر یا زود این سگ از زنجیر در رفته – یعنی آدولف هیتلر نژآدپرست خوانخوار – آن (بمب اتم) را ساخته و چون ببیند از راه جنگ متعارف حریف تمامی دنیا نمی­شود – حتماً متوسل به آن شده و لااقل چندین شهر بزرگ را هدف بمب اتمی خود قرار می­دهد. اما وقتی آمریکا ... آن را از قبل ساخته و اعلان نموده باشد یدگر امثال هیتلر دیوانه نمی­توانند دنیا را به آتش بکشند! پس جناب پاپ پیوس دوازدهم نیز – که آغاز دوره پاپی وی برا مسیحیان کاتولیک جهان / از همان سال 1939 بود – فتوا به این امر صادر کرد و فقط اکیداً قید نمود که : هرگز نباید از این سلاح اتمی برای جنگ – حتی با خود نازی­های آلمان – استفاده شود سپس من نامه­ای به محضر شریف پیشوای اسلامی آن زمان سید ابوالحسن (ابوالحسن اصفهانی – که مقیم نجف بودند – نوشتم / ایشان نیز در جواب گفتند که : از باب ناچاری لازم است که بمب اتم ساخته شود تا آلمانی­ها بهراسند و دست به حمله اتمی به هیچ کشوری نزنند . ولی استعمال این سلاح مرگبار در قانون اسلام بطور کلی ممنوع است و هرگز نباید از آن – به نحو ابتدایی – استفاده شود حتی علیه خود آلمان نازی باز تأکید می­کنم . تا آنجا که امکان دارد نباید سلاح اتمی بکار گرفته شود و باید با اسلحه متعارف با آلمان نازی مقابله کرد"

آری ! جهان در آن روزها وضعی اضطراری پیدا کرده بود . به حکم چنین بزرگ­مردانی (از ادیان و مذاهب مختلف) من (اینشتین) ناچار بودم که روولت را در جریان ساخت بمب اتم قرار دهم و این اقدام مانع عملکرد آلمان نازی شد و با این عمل من جان بسیاری از مردم دنیا نجات داده شد / اما افسوس که این فرمول به دست آن مرد دیوانه دیگر (*6 افتاد و توصیه­های من و روزولت را از یاد برده / دچار وسوسه شیطانی شد و در حال مستی دستور داد که خلبان احمق و جنایتکار او در 6 اوگوست 1945 که دنیا تازه داشت طعم تلخ جنگ دوم را از یاد برده و صلح جهانی در حال استقرار بود – این بمب خطرزا را در هیروشیما فرو افکند !! بمبی که بقدر یک توپ بیشتر اندازه نداشت و به زمین نرسیده در آسمان شهر منفجر و شهری را مبدل به خاکستر کرد !! احساس می­کنم که هر گاه به یاد این حادثه می­افتم چند ماه و یا چندین سال از عمرم کاسته می­شود و پیرتر می­شوم!! و من همان طور که در جنگ اول جهانی بین سال­های 1914 – 1918 در صدد ارائه طرح صلح جهانی بودم و موفق نشدم / در این 6 سال سیاه جنگ دوم 1939 – 1918 نیز دائماً در تکاپو بودم که بنحوی بتوانم طرح صلح جهانی را ارائه بدهم / باز هم نتیجه نگرفتم!! گویا شکافتن هسته اتم بسیار آسان­تر بود از شکافتن قلب سخت و سیاه انسان!! براستی که این موجود دوپا (!) سرسخت­ترین موجودات جهان است !! ... و در مقیاس­های کوچک­تر نیز همواره ناکام بوده­ام / هنگامی که ورزش­ های رزمی از جمله کاراته / جودو/ و کنگ فو و مانند این چیزها {...} از شرق وحشی بی­تمدن و خرچنگ خوار – یعنی چین و ژاپن و کره – به وسیله اروپا و آمریکا آمد / من از جمله مخالفان این گونه ورزشها بودم و تأکید می­کردم که چنین آداب و رسول وحشیانه­ای خشونت را در جامعه رواج می­دهد ... ولی همه مانند دیوار گچی (!) به من نگاه کردند و هیچ نگفتند و چنان که خود حضرتعالی (= آقای بروجردی برای من در جواب نامه ((ایکس – 25)) مرقوم فرموده­اید // در اسلام ... حتی کندن یک مو یا ایجاد یک خراش سطحی و یا حتی اندک ناراحت ساختن یک انسان – غیر مجاز و ممنوع است !!// . آری ! سیاست فقط فکر لحظه­های هیجان­آور را در سر می­آورد / حال آن که این عملکردهای سیاسی همچون قوانین معادلات ریاضی نتایج و عواقبی جبران ناپذیر و غیر قابل دفع را در پی می­آورد!! و اکنون ای جناب ... بروجردی، ای پیشوای خردمند و ای پدر مهربان بسیار از شما سپاسگزارم که در 1952 در پی مرگ (وایتسمن) – رئیس جمهور وقت اسرائیل هنگامی که من از شما تقاضای مشاوره کردم که / آیا ریاست جمهوری اسرائیل را – که رسماً و علناً به من (اینشتین) پیشنهاد شد و همگان مرا یک یهودی دنیا دیده و مهاجر از وطن می­دانستند – بپذیرم؟ / خود در جواب نامه ((ایکس – 32)) فرمودید: انسان خداترس و خردمند چنین پیشنهادی را هرگز نمی­پذیرد. هر کس به دنبال سیاست رفته آلوده شده است . پس شما خود را آلوده سیاست نکنید" لذا من (اینیشتن) نیز به بهانه اشتغالات علمی / این پیشنهاد را رد کردم.

*************************************

1- Zwo"Iffach

2 – Ma"rz

3 – برابر با اواخر سال 1332 ش / یا اوائل سال 1333 ش

4 – 5 – August تقریباً برابر با مرداد ماه 1325 شمسی

6 – احتمالاً منظور وی : هاری ترومن (1945 – 1953) است

7 – تقریباً برابر با مرداد 13

منبع:

http://broujerdi.org/content/view/27/5
++++++++++++++++++++++++++++

++++++++++++++++++++++++++++
وبلاگ شنود
http://shonod-iran.blogsky.com/

وبلاگ شنود
http://shonod-iran.blogsky.com/

وبلاگ شنود
http://shonod-iran.blogsky.com/

++++++++++++++++++++++++++++

++++++++++++++++++++++++++++

انیشتن شیعه شد؟ + کلیپ

  + دانلود نمایید  ( کیفیت پایین )

  + دانلود نمایید  ( کیفیت بالا   )


+ ماجرای شیعه شدن انیشتین

+ آدرس صفحه سایت آیت الله بروجردی و نامه نگاری انیشتن

 + گزیده ای از کتاب آخرین رساله انیشتین+ دریافت فایل

خبر: متنی که می خوانید گزیده ای از آخرین رساله اینشتین (DIE ERKLA"RUNG دی ارکلرونگ = بیانیه) به ترجمه دکتر عیسی مهدوی است که در پایگاه اطلاع رسانی آیت الله بروجردی منتشر شده است.

پیشگفتار کتاب : در اوائل سال 1382 شمسی (=2003م) پروفسور ابراهیم مهدوی ( تولد 1310 ش ) مقیم لندن پس از سفری به آمریکا و آلمان و فرانسه و دیدار با برخی سرمایه داران شرکت اتومبیل سازی "فورد" در آمریکا و "بنز" در آلمان و "کنکورد" در فرانسه و جلب رضایت برخی از اعضاء آنها جهت کمک مالی برای خریداری این رساله گران قیمت بالاخره موفق شدند قرار داد خرید آن را با یک عتیقه دار یهودی را به امضاء برسانند. بهای این رساله که تماما به خط خود انیشتین است سه میلیون دلار تمام شد که به این ترتیب سرشکن شده پرداخت گردید:

BENZ : $ 1/000/000 (به افتخار این که اینشتین آلمانی بود.)
FORD : $ 1/000/000 (به افتخار این که انیشتین در آمریکا می زیست و نیز به افتخار جان . اف. کندی . رئیس جمهور آمریکا ( مقتول 1963 م ) که در این رساله بارها اینشتین از وی نام برده و او را رئیس جمهور آینده آمریکا دانسته است حال آن که در 1954 م ( سال نگارش این اثر ) هنوز 7 سال به زمان انتخاب وی مانده بود! و این از پیشگویی های اینشتین به شمار می رود. نیز شاید سرنخ هایی از معمای حیرت انگیز ترور زنجیره ای خاندان کندی در این رساله موجود باشد که بتوانیم دریابیم چرا کندی کشته شد؟ راز این معما کجاست؟ چرا خانواده او نیز قربانی شدند؟ )

CONCORDE : $500/000 (به افتخار جناب لاوازیه - مقتول 1794 م در انقلاب / یا شورش / فرانسه - و نیز قانون بقای ماده او که در این رساله بارها یاد شده است.)
$ 500/000 : TITANIC (به یاد بود کشته شدگان حادثه کشتی "تایتانیک" انگلیسی و نیز الکساندر فلمینگ انگلیسی (فوت 1955م) - کاشف پنیسیلین و از یاری کنندگان اینشتین در نگارش این رساله - بخش هایی که مربوط به اسرار علم پزشکی و زیست شناسی و داروشناسی آن می شود.)

شخصیت های اصلی این رساله :
آلبرت اینشتین (فوت مشکوک 1955 م) / الکساندر فلمینگ (فوت 1955م)
آیت الله العظمی سید حسین بروجردی (فوت 1961میلادی) / نیلز بور (بوهر) شیمیدان و فیزیکدان دانمارکی که او نیز با اینشتین در نگارش این اثر همکاری می کرد (فوت 1962م)
جان . اف . کندی ( مقتول 1963م) / علیرضا پهلوی ( مترجم و رابط ) (کشته شده بر اثر سقوط هواپیما توسط عناصر سازمان «کا. گ. ب» شوروی در 1954م (= 1333 ش - سال نگارش این رساله)

حمیدرضا پهلوی (مترجم و رابط فوت 1371 ش = 1992م ) که نیلز بور او را به اینشتین معرفی کرده و در آن زمان 22 ساله بود.
سؤالی که اینجا مطرح می شود این است که چرا سه تاریخ مرگ ( 1954 - 1955 و باز 1955م ) و نیز سه تاریخ مرگ (1961 - 1962 - 1963 م ) دقیقاً پشت سر هم واقع شده؟ و چرا نویسنده (اینشتین) با همکار اصلی او در این نگارش (الکساندر فلمینگ) هر دو در یک سال (1955 م ) مرده اند ؟ و چرا یکی از مترجمین و رابط ها ( ع ... پ ... ) در همان سال نگارش راسله بر اثر سقوط هواپیما جان داده است؟ و باز چرا همین چند سال قبل دو فرزند مترجم و رابط دیگر به نام های بهزاد و نازک در سن جوانی به طرز مشکوکی در خارج از ایران مسموم شده و مرده اند؟

و بالاخره چرا باید این رساله از چنین شخصیتی (اینشتین) حدود نیم قرن (!!) مخفی بماند و چرا "صندوق امانات سری انگلیس" به بهانه پرهیز از ایجاد "یک رولوشن (= انقلاب خطرناک مذهبی" اجازه تکثیر این اثر علمی مذهبی را تحت هیچ شرایطی به ما نمی دهد؟

نامه انیشتین به آیت الله بروجردی

 


سرآغاز متن کتاب و اولین عبارت کتابچه اینشتین/ خطاب به آیت الله بروجردی این عبارت آلمانی است :

Herzliche Gru"&e von Einstein (هرتسلیش گروسس فن اینشتاین یعنی با صمیمانه ترین سلام ها از اینشتین )

محضر شریف پیشوای جهان اسلام ...جناب سید حسین بروجردی...

پس از 40 مکاتبه که با جنابعالی بعمل آوردم اکنون دین مبین اسلام و آئین تشیع 12 امامی را پذیرفته ام که اگر همه دنیا بخواهند من را از این اعتقاد پاکیزه پشیمان سازند هرگز نخواهند توانست حتی من را اندکی دچار تردید سازند! اکنون که مرض پیری مرا از کار انداخته و سست کرده است ماه مرتس ( مارس) از سال 1954 است که من مقیم آمریکا و دور از وطن هستم.

به یاد دارید که آشنایی من با شما از ماه آگوست (اوت) سال 1946 یعنی حدود 8 سال قبل بود . خوب به یاد دارم که وقتی در 6 آوگوست 1945 آن مرد ناپاک پلید اکتشاف فیزیکی من را - که کشف نیروی نهفته در اتم بود - همچون صاعقه ای آتشبار و خانمانسوز بر سر مردم بی دفاع هیروشیما فرو ریخت من از شدت غم و اندوه مشرف به مرگ شدم و در صدد برآمدم که موافقتنامه ای بین المللی به امضاء و تصویب جهانی برسانم.

گر چه در این راه برای من توفیقی حاصل نشد ولی ثمره آن آشنایی با شما مرد بزرگ بود که هم تا حدی من را از آن اندوه عظیم خلاص نمود و هم بالاخره سبب مسلمان شدن پنهانی من شد. و چون این آخرین یادداشت من در جمع بندی این چهل نامه است، برای خوانندگان گرامی ( بعدی ) نیز می نویسم همانگونه که آقای بروجردی - مقیم شهر قم / در ایران - می دانند : من در آوگوست 1939 طی نامه ای به روزولت - رئیس جمهور وقت آمریکا - او را از پیشرفت آلمان نازی - که در ابتدای جنگ جهانی دوم بود - در مسئله شکافتن اتم و آزاد کردن و مهار انرژی عظیم آن جهت کشتار و نابود کردن آنی برخی شهرها مطلع ساختم و اکیداً به او (روزولت ) گفتم که برای بازداشتن آلمان نازی از این نقشه جنایت آمیز باید ابرقدرتی چون آمریکا - که به نظر من عاقل ترین و خونسردترین ابرقدرت های دنیای فعلی است - سریعاً گروهی را مأمور بررسی و تحقیق علمی - در شکافتن هسته اتم - بنماید و به سرعت باید بمب اتم را بسازد چون دیر یا زود این سگ از زنجیر در رفته - یعنی آدولف هیتلر نژآدپرست خوانخوار - آن (بمب اتم) را ساخته و چون ببیند از راه جنگ متعارف حریف تمامی دنیا نمی شود - حتماً متوسل به آن شده و لااقل چندین شهر بزرگ را هدف بمب اتمی خود قرار می دهد.

اما وقتی آمریکا آن را از قبل ساخته و اعلان نموده باشد دیگر امثال هیتلر دیوانه نمی توانند دنیا را به آتش بکشند! پس جناب پاپ پیوس دوازدهم نیز - که آغاز دوره پاپی وی برای مسیحیان کاتولیک جهان / از همان سال 1939 بود - فتوا به این امر صادر کرد و فقط اکیداً قید نمود که : هرگز نباید از این سلاح اتمی برای جنگ - حتی با خود نازی های آلمان - استفاده شود.
سپس من نامه ای به محضر شریف پیشوای اسلامی آن زمان سید ابوالحسن (ابوالحسن اصفهانی - که مقیم نجف بودند - نوشتم / ایشان نیز در جواب گفتند که : از باب ناچاری لازم است که بمب اتم ساخته شود تا آلمانی ها بهراسند و دست به حمله اتمی به هیچ کشوری نزنند . ولی استعمال این سلاح مرگبار در قانون اسلام بطور کلی ممنوع است و هرگز نباید از آن - به نحو ابتدایی - استفاده شود حتی علیه خود آلمان نازی باز تأکید می کنم . تا آنجا که امکان دارد نباید سلاح اتمی بکار گرفته شود و باید با اسلحه متعارف با آلمان نازی مقابله کرد"

آری ! جهان در آن روزها وضعی اضطراری پیدا کرده بود . به حکم چنین بزرگ مردانی (از ادیان و مذاهب مختلف) من (اینشتین) ناچار بودم که روولت را در جریان ساخت بمب اتم قرار دهم و این اقدام مانع عملکرد آلمان نازی شد و با این عمل من جان بسیاری از مردم دنیا نجات داده شد / اما افسوس که این فرمول به دست آن مرد دیوانه دیگر افتاد و توصیه های من و روزولت را از یاد برده / دچار وسوسه شیطانی شد و در حال مستی دستور داد که خلبان احمق و جنایتکار او در 6 اوگوست 1945 که دنیا تازه داشت طعم تلخ جنگ دوم را از یاد برده و صلح جهانی در حال استقرار بود این بمب خطرزا را در هیروشیما فرو افکند !!

بمبی که بقدر یک توپ بیشتر اندازه نداشت و به زمین نرسیده در آسمان شهر منفجر و شهری را مبدل به خاکستر کرد !! احساس می کنم که هر گاه به یاد این حادثه می افتم چند ماه و یا چندین سال از عمرم کاسته می شود و پیرتر می شوم!! و من همان طور که در جنگ اول جهانی بین سال های 1914 - 1918 در صدد ارائه طرح صلح جهانی بودم و موفق نشدم / در این 6 سال سیاه جنگ دوم 1939 - 1918 نیز دائماً در تکاپو بودم که بنحوی بتوانم طرح صلح جهانی را ارائه بدهم / باز هم نتیجه نگرفتم!!
گویا شکافتن هسته اتم بسیار آسان تر بود از شکافتن قلب سخت و سیاه انسان!! براستی که این موجود دوپا سرسخت ترین موجودات جهان است !! ... و در مقیاس های کوچک تر نیز همواره ناکام بوده ام .

هنگامی که ورزش های رزمی از جمله کاراته، جودو و کنگ فو و مانند این چیزها از شرق وحشی بی تمدن و خرچنگ خوار - یعنی چین و ژاپن و کره - به وسیله اروپا و آمریکا آمد من از جمله مخالفان این گونه ورزش ها بودم و تأکید می کردم که چنین آداب و رسول وحشیانه ای خشونت را در جامعه رواج می دهد ... ولی همه مانند دیوار گچی به من نگاه کردند و هیچ نگفتند و چنان که خود حضرتعالی (آقای بروجردی) برای من در جواب نامه 25 مرقوم فرموده اید " در اسلام ... حتی کندن یک مو یا ایجاد یک خراش سطحی و یا حتی اندک ناراحت ساختن یک انسان غیر مجاز و ممنوع است "

آری ! سیاست فقط فکر لحظه های هیجان آور را در سر می آورد حال آن که این عملکردهای سیاسی همچون قوانین معادلات ریاضی نتایج و عواقبی جبران ناپذیر و غیر قابل دفع را در پی می آورد!! و اکنون ای جناب بروجردی، ای پیشوای خردمند و ای پدر مهربان بسیار از شما سپاسگزارم که در 1952 در پی مرگ (وایتسمن) - رئیس جمهور وقت اسرائیل- هنگامی که من از شما تقاضای مشاوره کردم که آیا ریاست جمهوری اسرائیل را که رسماً و علناً به من پیشنهاد شد و همگان مرا یک یهودی دنیا دیده و مهاجر از وطن می دانستند بپذیرم؟ در جواب نامه 32 فرمودید: انسان خداترس و خردمند چنین پیشنهادی را هرگز نمی پذیرد. هر کس به دنبال سیاست رفته آلوده شده است . پس شما خود را آلوده سیاست نکنید" لذا من نیز به بهانه اشتغالات علمی این پیشنهاد را رد کردم.

رجانیوز
  • آدرس صفحه سایت آیت الله بروجردی و نامه نگاری انیشتن

آخرین کتاب انیشتین / موضوع : نامه نگاری انیشتین با آیت الله العظمی بروجردی قدس سره
  • گزیده ای از کتاب آخرین رساله انیشتین+ دریافت فایل
این مقاله توسط یکی از کاربران پایگاه اطلاع رسانی آیت الله العظمی بروجردی ارسال گردیده که تحت عنوان آخرین رساله انیشتین با ترجمه آقای دکتر عیسی مهدوی و تحقیق آقای اسکندر جهانگیری است که جهت اطلاع کاربران علاقمند به این مبحث می باشد تا مورد استفاده قرار گیرد.

برای دریافت این مقاله اینجا کلیک نمائید


منبع دوم

http://www.sarbazeakhar.ir/post/655


دانلود گزیده ای از کتاب آخرین رساله انیشتین

http://s3.picofile.com/file/8189672476/%D9%88%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%AF_%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%AF_shonod_iran_blogsky_com_book_anishtain.pdf.htmlدانلود ویدئو

http://s6.picofile.com/file/8189672300/%D9%88%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%AF_%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%AF_shonod_iran_blogsky_com_%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D9%86_%D8%B4%DB%8C%D8%B9%D9%87_%D8%B4%D8%AF_Albert_Einstein.flv.html


Albert Einstein

انیشتن شیعه شد؟  Albert Einstein+ کلیپ


++++++++++++++++++++++++++++

++++++++++++++++++++++++++++
وبلاگ شنود
http://shonod-iran.blogsky.com/

وبلاگ شنود
http://shonod-iran.blogsky.com/

وبلاگ شنود
http://shonod-iran.blogsky.com/

++++++++++++++++++++++++++++

++++++++++++++++++++++++++++توجه توجه توجه

آلبرت اینشتین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مطلب زیر دقیق نیست با توجه به ماهیت ویکی پدیا برخی مطالب به عمد دروغ نوشته شده


آلبرت اینشتین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزادآلبرت اینشتاین
Albert Einstein Head.jpg
متولد     ۱۴ مارس ۱۸۷۹
اولم، وورتمبرگ، پادشاهی وورتمبرگ، امپراتوری آلمان
مرگ     ۱۸ آوریل ۱۹۵۵ میلادی (۷۶ سال)
پرینستون، نیوجرسی، ایالات متحده
محل زندگی     آلمان
سوئیس
ایالات متحده
شهروند     آلمان (۱۸۷۹-۱۸۹۶ و ۱۹۱۴-۱۹۳۳)
سوئیس (۱۹۰۱-۱۹۵۵)
آمریکا (۱۹۴۰-۱۹۵۵)
ملیت     آلمانی
رشته فعالیت     فیزیک
محل کار     اداره ثبت اختراعات سوییس
دانشگاه زوریخ
دانشگاه چارلز پراگ
دانشگاه صنعتی زوریخ
دانشگاه لایدن
مؤسسه مطالعات پیشرفته
مؤسسه کایزر ویلهلم
دلیل شهرت     نسبیت عام، نسبیت خاص، اثر فوتوالکتریک، حرکت براونی، اثر فوتوالکتریک
جوایز     جایزه نوبل در فیزیک (۱۹۲۱)
مدال فرانکلین (۱۹۳۵)
مدال کاپلی
دین     همه خدایی[۱]،بی‌دینی[۲]
امضا
امضای آلبرت اینشتین

آلبرت آینشتاین به تلفظ صحیح آلمانی، ولی معروف به انیشتن، انیشتین و اینشتین در ایران (به آلمانی: Albert Einstein) (زاده ۱۴ مارس ۱۸۷۹ - درگذشته ۱۸ آوریل ۱۹۵۵) فیزیک‌دان نظری آلمانی بود. او بیشتر به خاطر نظریّه نسبیت و بویژه برای هم‌ارزی جرم و انرژی (E=mc۲) (که از معروف‌ترین روابط فیزیک بین غیرفیزیک‌دان‌هاست) شهرت دارد. علاوه بر این، او در بسط تئوری کوانتوم و مکانیک آماری سهم عمده‌ای داشت. اینشتین جایزه نوبل فیزیک را در سال ۱۹۲۱ برای خدماتش به فیزیک نظری و به خصوص به خاطر کشف قانون اثر فوتوالکتریک دریافت کرد. او به دلیل تأثیرات چشمگیرش، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین فیزیکدانانی شناخته می‌شود که به این جهان پا گذاشته‌اند.[۳][۴] در فرهنگ عامه، نام «اینشتین» مترادف هوش زیاد و نابغه شده‌است.

محتویات

    ۱ زندگی‌نامه
    ۲ روابط شخصی
    ۳ کار
        ۳.۱ اینشتین و بمب اتمی
    ۴ نظریات
        ۴.۱ نسبیت خاص
        ۴.۲ نسبیت عام
        ۴.۳ تفسیر کوپنهاگی
        ۴.۴ جبر باوری
        ۴.۵ نقص و واقع گرایی
        ۴.۶ نظریه میدان یکنواخت
    ۵ ویژگی‌های شخصی
    ۶ دیدگاه‌های سیاسی
        ۶.۱ صهیونیسم
    ۷ تابعیت
    ۸ اینشتین در دنیای تفریحات
    ۹ معادله معروف و نظریه مغناطیس
    ۱۰ حقوق معنوی
    ۱۱ افتخارات
    ۱۲ پس از مرگ
        ۱۲.۱ تفاوتهای مغز انشتین با دیگران[۶۰]
    ۱۳ آثار اینشتین
    ۱۴ آثار ترجمه شده به فارسی
    ۱۵ درباره اینشتین به فارسی
    ۱۶ دانستنی‌ها
    ۱۷ یادبودها
    ۱۸ پانویس
    ۱۹ منابع
    ۲۰ پیوند به بیرون

زندگی‌نامه
آینشتاین در ۳ سالگی مربوط به سال ۱۸۸۲
آینشتاین در ۱۴ سالگی مربوط به سال ۱۸۹۳

آلبرت اینشتین در ۱۴ مارس ۱۸۷۹ میلادی در ساعت ۱۱:۳۰ صبح به وقت محلی در شهر اولم در ورتمبرگ آلمان، واقع در ۱۰۰ کیلومتری اشتوتگارت و در خانواده‌ای یهودی بدنیا آمد. پدر آلبرت، هرمان اینشتین یک فروشنده بود که بعدها یک کارخانه الکتروشیمیایی را تأسیس کرد و مادرش، پاولینه کُخ نام داشت. آنها در کنیسه اشتوتگارت-باد با یکدیگر ازدواج کردند.

در زمان تولد، مادر آلبرت به خاطر اینکه سر او بسیار بزرگ بود و حالتی عجیب داشت بسیار نگران بود. هرچند که با رشد او، کم‌کم بزرگی سرش کمتر به چشم می‌آمد، اما از عکس‌های او معلوم است که سر او نسبت به بدنش بزرگ‌تر بوده‌است. به این ویژگی در افرادی که سرهای بزرگی دارند «سربزرگی خوش‌خیم» گفته می‌شود که هیچ ارتباطی با بیماری یا مشکلات ادراکی ندارد. آلبرت خیلی دیرتر از بچه‌های معمولی صحبت کردن را آغاز کرد. طبق ادعای خود اینشتین، او تا سن سه سالگی حرف زدن را آغاز نکرده بود و بعد از آن هم حتی تا سنین بالاتر از نه سالگی به سختی صحبت می‌کرد. به دلیل پیشرفت کند کلامی اینشتین، و گرایش او به بی‌توجهی به هر موضوعی که در مدرسه برایش خسته کننده بود و در مقابل توجه صرف او به مواردی که برایش جالب بودند باعث شده بود که برخی همچون خدمه منزل آن‌ها، او را کند ذهن بدانند.

اعضای خانواده آلبرت، همگی یهودی‌هایی لاقید بودند و از همین رو، او در یک مدرسه ابتدایی کاتولیک درس می‌خواند. او با اصرار مادرش آموزش ویولون را فراگرفت. اگرچه او از همان ابتدای کار مشق ویولون را دوست نداشت و در نهایت نیز آنرا کنار گذاشت، اما بعدها آرامش عمیق خود را در سونات ویلون موتسارت بدست می‌آورد.

وقتی اینشتین پنج ساله بود، پدرش به او یک قطب‌نمای جیبی نشان داد و اینشتین پی برد که در فضای خالی چیزی بر روی سوزن تأثیر می‌گذارد. او بعدها این اتفاق را یکی از تحول‌آمیزترین اتفاقات زندگی‌اش توصیف کرد.

در سال ۱۸۸۹، دانشجویی به نام مکس تالمود (بعدها به نام تالمی)، که به مدت شش سال پنجشنبه شب‌ها به منزل خانواده اینشتین می‌آمد،[۵] اینشتین را با مهم‌ترین متون علمی و فلسفی آشنا کرد، که از جمله آنها می‌توان به نقد خرد ناب از کانت اشاره کرد. همچنین در اواخر دوران کودکی و اوایل دوران بزرگسالی، دو عموی او با توصیه و تهیه کتاب‌هایی در زمینه علم، ریاضی و فلسفه، به رشد فکری او کمک می‌کردند.

در سال ۱۸۹۴، در پی ناموفق ماندن کسب و کار هرمان اینشتین در صنعت الکتروشیمی، خانوادهٔ اینشتین از مونیخ به پیوا- شهری در ایتالیا در نزدیکی میلان - مهاجرت کردند. اینشتین اولین فعالیت علمی خود را با عنوان بررسی وضعیت اتر در زمینه‌های مربوط به مغناطیس، در همان زمان برای یکی از عموهایش می‌نوشت. آلبرت برای تمام کردن درس‌هایش، در مدرسه شبانه‌روزی مونیخ ماند و پس از آنکه تنها توانست یک ترم را تمام کند. در بهار سال ۱۸۹۵ دبیرستان را رها کرده و برای پیوستن به خانواده‌اش رهسپار پریوا شد. یک سال و نیم پیش از امتحانات نهایی، او بدون اطلاع والدینش و با متقاعد کردن مسئولین مدرسه به اینکه به واسطه یک گواهی پزشکی به او اجازه مرخصی بدهند مدرسه را ترک کرد و این بدان معنا بود که اینشتین هیچگونه گواهی در تحصیلات متوسطه کسب نکرد.[۶] در همان سال یعنی در سن ۱۶ سالگی، او آزمایش ذهنی که به آیینه آلبرت اینشتین شهرت دارد را انجام داد. او پس از خیره شدن به آیینه، آزمایش کرد که اگر با سرعت نور حرکت کند چه اتفاقی برای تصویرش خواهد افتاد؛ نتیجه‌گیری او مبنی بر اینکه سرعت نور مستقل از بیننده‌اش است، بعدها به یکی از دو فرضیه نسبیت خاص تبدیل شد.

در آزمون ورودی انستیتو تکنولوژی فدرال سوئیس -که امروزه به ای‌تی‌اچ‌زوریخ شهرت دارد- اگرچه امتیاز آلبرت در بخش ریاضی و علوم عالی شد، اما امتیاز پایین او در بخش ادبیات مانع از قبولی وی شد (فهرست تصورات نادرست متداول را ببینید)؛ پس از آن خانواده‌اش او را به آرائو در سوییس فرستادند تا تحصیلاتش را در آنجا به اتمام برساند. پس از آن دیگر معلوم بود که آلبرت آنگونه که پدرش می‌خواست مهندس الکترونیک نخواهد شد. او در آنجا به مطالعه تئوری الکترومغناطیس مشغول شد و در سال ۱۸۹۶ دیپلم خود را دریافت کرد. در این مدت او در منزل خانواده پروفسور یاست وینتلر اقامت کرد و در آنجا به عنوان اولین تجربه عاشقانه، به ماری دختر این خانواده علاقه‌مند شد. مایا، خواهر اینشتین که نزدیکترین همراز او بود بعدها با پسر همان خانواده یعنی پل ازدواج کرد و دوست او نیز یعنی مایکل بسو با دختر دیگر همان خانواده یعنی آنا وصلت کرد.[۷] پس از آن اینشتین در ماه اکتبر در مؤسسه فدرال پلی تکنیک ثبت نام کرد و به زوریخ رفت؛ در همین حال ماری نیز برای تدریس به اولسبرگ در سوییس رفت. او در همان سال شهروندی خود در ورتمبرگ را لغو کرد.
روابط شخصی
اینشتین و میلوا ماریچ
اینشتین و السا (الزا)
اینشتین در ۱۹۰۴

در بهار سال ۱۸۹۶، میلوا ماریخ صربستانی که ابتدا در دانشگاه زوریخ در رشته پزشکی آغاز به تحصیل کرده بود، پس از یک ترم به مؤسسه فدرال پلی تکنیک آمد تا در آنجا به عنوان تنها زن در آن سال، در رشته‌ای که اینشتین درس می‌خواند تحصیلات خود را ادامه دهد. در طی سالهای بعد رابطه ماریخ با اینشتین به یک رابطه عاشقانه تبدیل شد، هرچند که مادر اینشتین به خاطر غیر یهودی بودن، سن بالا و نقص جسمانی ماریخ، به شدت با رابطه آنها مخالف بود.[۸]اینشتین در سال ۱۹۰۳ با میلوا ماریچ (Mileva Marić)، ازدواج کرد. قبل از ازدواج رسمی اینشتین با ماریچ، در سال ۱۹۰۲ آنها صاحب یک فرزند دختر به نام لیسرل[۹] شده بودند. لیسرل هنگامی متولد شد که ماریچ نزد خانواده خود در صربستان به سر می‌برد و اینشتین در برن سویس. از سرنوشت لیسرل اطلاع چندانی در دست نیست و نظرهای مختلفی در مورد او وجود دارد که هیچکدام ثابت نشده‌اند. پس از ازدواج رسمی، اینشتین و ماریچ صاحب دو فرزند پسر به نامهای هانس آلبرت[۱۰] و ادوارد[۱۱] شدند. از سال ۱۹۱۴، اینشتین جدا از ماریچ و تنها در برلین زندگی می‌کرده است در حالیکه ماریچ و فرزندانش در زوریخ مانده بودند. بیماری اسکیزوفرنی ادوارد پسر اینشتین به شدت وی را عذاب می‌داد، و او بارها گفته بود بهتر بود ادوارد هیچگاه به دنیا نمی‌آمد.

از سال ۱۹۱۲، اینشین رابطه عاشقانه‌ای با دختر خاله بیوه‌اش (و نوه عموی پدرش) السا اینشتین[۱۲] برقرار کرده بود. او در فوریه سال ۱۹۱۹ از ماریچ طلاق گرفت و در ژوئن همان سال با السا ازدواج کرد. در طی طلاقش از ماریج، اینشتین به او قول داد که اگر صاحب جایزه نوبل شد، منافع مادی آن را در اختیار ماریچ بگذارد و نهایتاً نیز در سال ۱۹۲۳ این کار را انجام داد.[۱۳] السا از ازدواج سابقش دو دختر به نامهای ایلسه و مارگوت داشت اما او و اینشتین صاحب فرزند مشترکی نشدند.

اینشتین دخترخوانده‌های خود را می‌ستود و در نامه‌اش به السا در سال ۱۹۲۴، نوشت:

    به اندازه دختر خودم، یا شاید بیشتر، مارگوت را دوست دارم، و کسی چه می‌داند اگر من پدر او بودم چه بچه بداخلاقی از وی پدید می‌آمد.

این نامه‌ها به عنوان شاهدی برای تکذیب ادعاها در مورد بی‌مهری اینشتین به خانواده‌اش به کار رفته‌است. پس از مهاجرت به آمریکا در سال ۱۹۳۳، در سال ۱۹۳۵ السا مبتلا به بیماری کبد و قلب شد و در دسامبر ۱۹۳۶ درگذشت.
کار
انشتین درنیویورک در سال ۱۹۲۱. این تصویر مربوط به اولین سفر او به ایالات متحده است.

پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه، اینشتین نتوانست شغلی دانشگاهی پیدا کند. برخی از مورخان گرایشهای ضد یهودی را در ناکامی اینشتین در پیدا کردن شغل دخیل می‌دانند.[۱۴] پدر یکی از هم‌کلاسی‌هایش به او کمک کرد تا در یکی از دفاتر ثبت اختراع در سوئیس در سال ۱۹۰۲ استخدام شود. پس از انتشار نظریه نسبیت خاص و نظریه نسبت عام، اینشتن به شهرت و اعتبار دست یافت و در دانشگاههای متعددی به تدریس و تحقیق پرداخت. اینشتین تا سال ۱۹۳۲ مدیر انستیتوی فیزیک کایزر ویلهلم برلین آلمان و استاد یکی از دانشگاههای برلین (Humboldt University of Berlin) بود. در این سال او ابتدا چندین ماه در دانشگاه پرینستون به سر برد و سپس به دلیل قدرت گیری نازی‌ها در سال ۱۹۳۳، تصمیم گرفت که به آلمان برنگردد. در سال ۱۹۳۳ او شغلی در مؤسسه تحقیقات پیشرفته دانشگاه پرینستون بدست آورد و در حدود ۱۹۳۵ تصمیم گرفت که به طور طولانی مدت در آمریکا بماند.


اینشتین و بمب اتمیانشتین و رابرت اوپنهایمر، از اعضای پروژه منهتن و پدر بمب اتمی

در سال ۱۹۳۹ گروهی از فیزیک‌دان‌های مجارستانی از جمله لئو زیلارد که به آمریکا مهاجرت کرده بود، به دولت ایالات متحده آمریکا در مورد برنامه نازی‌ها در مورد بمب اتمی هشدار دادند، اما سخنان آن‌ها مورد توجه قرار نگرفت.[۱۵]در تابستان سال ۱۹۳۹ و چند ماه پیش از جنگ جهانی دوم، زیلارد نامه‌ای برای روزولت، رییس‌جمهور وقت ایالات متحده تهیه کرد و از اینشتین خواست که نامه را امضا کند. زیلارد نسبتاً گمنام بود، اما اینشتین به واسطه نظریه‌های نسبیت و جایزه نوبل، شخص مشهوری به شمار می‌رفت. آن‌ها در این نامه از او توجه به این مساله را درخواست نمودند. در این نامه، همچنین از روزولت خواسته شده بود تا به پژوهش در زمینهٔ انرژی هسته‌ای و واکنش‌زنجیره‌ای اهمیت بیشتری داده شود. این نامه را نقطه شروع پروژه منهتن برای ساخت بمب اتمی می‌دانند.[۱۶]

اینشتین، یک سال قبل از مرگش به دوست قدیمی‌اش لینوس پاولینگ گفت "من یک اشتباه بزرگ در زندگی مرتکب شدم؛ وقتی نامه‌ای را که ساخت بمب اتمی را به روزولت توصیه می‌کرد امضا کردم. اما یک دلیل برای این کار وجود داشت؛ خطر ساخت این بمب توسط آلمانی‌ها..."[۱۷]

به واسطه فعالیت‌های صلح‌جویانه سابق اینشتین، گرایش‌های چپگرانه وی، و همچنین گزارش‌های مغرضانه و بی‌پایه‌ای که اف بی آی در مورد ارتباط اینشتین با شوروی دریافت کرده بود، از شرکت او در پروژه منهتن جلوگیری شد.[نیازمند منبع]
نظریات
آلبرت اینشتین در ۱۹۲۱
نسبیت خاص
نوشتار اصلی: نسبیت خاص

نسبیت خاص یکی از نظریاتی است که اینشتین مطرح کرده و شامل سه پدیده در سرعت‌های بالا است:

    انقباض طول که کاهش طول جسم در طی حرکت است.
    اتساع زمان که کند شدن زمان است.
    هم‌ارزی جرم و انرژی یا همان E=mc2.

نسبیت عام
نوشتار اصلی: نسبیت عام

اینشتن در نوامبر سال ۱۹۱۵ یک سری سخنرانی‌هایی در آکادمی علوم پروس ایراد کرد که در آن نظریه جدید گرانش، موسوم به نسبیت عام را مطرح کرد. او در آخرین سخنرانی‌ای که ایراد کرد معادله‌ای را مطرح کرد که جانشین قانون گرانش نیوتون شد. این معادله بعدها با نام معادله میدان اینشتین شناخته شد که با تانسور اینشتین معرفی می‌شود. *[۱۸] این نظریه قائل به این است که نه تنها کسانی که با یک سرعت ثابت در حرکتند، بلکه تمامی ناظران یکسان و هم ارز هستند. در نسبیت عام، گرانش دیگر نیرو محسوب نمی‌شود (مانند قانون جاذبه نیوتون)، بلکه نتیجه خمیدگی فضازمان است.

به خاطر جنگ، مقالاتی که اینشتین در مورد نسبیت عام چاپ کرده بود، در خارج از آلمان در دسترس نبود. خبر نظریه جدید اینشتین توسط فیزیکدان‌های هلندی هنریک لورنتز و پل ارنفست و همکار آنها ویلم دو سیتر که مدیر رصد خانه لیدن بود، به منجمان انگلیسی زبان در انگلیس و آمریکا رسانده شد. در انگلیس، آرتور استنلی ادینگتون دبیر انجمن نجوم سلطنتی از دوسیتر خواست تا یک سری مقالاتی به زبان انگلیسی به نفع منجمان بنویسد. نظریه جدید او را مجذوب خود ساخته بود و از این رو یکی از مدافعان و مبلغان اصلی نسبیت شد.[۱۹] اغلب منجمان هندسی سازی گرانش توسط اینشتین را نمی‌پسندیدند و معتقد بودند پیش بینی‌های او در مورد خمیدگی نور و انتقال‌به‌سرخ گرانشی درست از آب درنخواهد آمد. در سال ۱۹۱۷، منجمان رصدخانه ویلسون در کالیفرنیای جنوبی نتایج تحلیل طیف نور را که در ظاهر نشان می‌داد که در پرتو خورشید انتقال‌به‌سرخ گرانشی وجود ندارد، منتشر کردند.[۲۰] در سال ۱۹۱۸، منجمان رصدخانهٔ لیک در شمال کالیفرنیا تصاویری از خورشیدگرفتگی که در ایالات متحده قابل رویت بود گرفتند. پس از پایان جنگ، آنها نتایج بررسی‌های خود را اعلام کردند و مدعی شدند که پیش بینی نسبیت عام اینشتین در خصوص خمیدگی نور اشتباه بوده‌است. با این حال آنها به خاطر خطاهای احتمالی فراوان، هیچگاه اقدام به چاپ نتایجی که به دست آورده بودند نکردند.[۲۱]

آرتور استنلی ادینگتون، طی سفرهایی که درماه می‌سال ۱۹۱۹ در زمانی که خورشید گرفتگی در بریتانیا رخ داد، به سوبرال سیارا برزیل و جزیره پرینسیپ در ساحل غربی آفریقا داشت، اندازه‌گیری خمیدگی گرانشی عدسی نور ستاره را به هنگام عبور از نزدیکی خورشید تحت نظارت داشت و در نهایت به این نتیجه رسید که محل قرار گرفتن ستاره از خورشید دورتر است. این حالت با پیش بینی نسبیت عام همخوان بود. ادینگتون اعلام کرد که نتایج به دست آمده پیش بینی اینشتین را تایید می‌کند و مجله تایمز در هفتم نوامبر آن سال با اتنخاب تیتر زیر تایید شدن پیش بینی نظریه اینشتین را گزارش کرد: ""انقلابی در علم، نظریه‌ای جدید در مورد جهان، ایده‌های نیوتن اعتبار خود را از دست می‌دهد."" ماکس بورن، برنده جایزه نوبل از نسبیت عام به عنوان ‹‹ بزرگ‌ترین دستاورد و شاهکار تفکر بشری در مورد طبیعت›› بر شمرد و پل دیراک نیز که یکی از برندگان جایزه نوبل است، از آن به عنوان ‹‹ بزرگ‌ترین اکتشاف علمی آن زمان›› یاد کرد.[۲۲] این اظهار نظرها و تبلیغات متعاقب از آن، باعث شهرت اینشتین شد.

با این حال باز هم برخی از دانشمندان به دلایل مختلفی که شامل دلایل علمی (مخالفت با تفسیر اینشتین از آزمایش‌های انجام شده، اعتقاد به اتر و یا ضرورت وجود ملاک مطلق) و دلایل روانی - اجتماعی (محافظه کاری، یهود ستیزی) - می‌شد، نظریات اینشتین را نمی‌پذیرفتند. به نظر اینشتین، اغلب مخالفت‌هایی که با نظریه او می‌شد، از جانب آزمایش باورانی بود که درک ناچیزی از نظریه مطرح شده داشتند.[۲۳]

شهرتی که اینشتین بعد از چاپ مقاله ۱۹۱۹ دست آورده بود، باعث شد بسیاری از دانشمندان نسبت به او ابراز نفرت و انزجار کنند و نفرت و انزجار برخی از آنها حتی تا دهه ۳۰ نیز ادامه یافت. مباحث زیادی در مورد ابراز انزجار نسبت به شهرت و معروفیت اینشتین وجود دارد، به‌ویژه در میان آن دسته از فیزیک‌دانان آلمانی که بعدها جنبش ضد اینشتینی ‹‹دویچه فیزیک›› را در مقدمه Klaus Hentschel به معنای ‹‹ فیزیک و سوسیالسم اجتماعی›› به راه انداختند[۲۴] اینشتین در ۳۰ مارس سال ۱۹۲۱، یعنی همان سالی که برنده جایزه نوبل شد، برای ایراد سخنرانی در مورد نظریه جدید نسیبت به نیویورک رفت. اگرچه امروزه اینشتین به خاطر فعالیتهایش در مورد نسبیت شهرت یافته، اما جایزه نوبل به خاطر کارهای او در مورد اثر فوتوالکتریک به او اعطا شد، چرا که در مورد نسبیت عام در آن زمان هنوز اختلاف نظر وجود داشت. هیئت نوبل به این نتیجه رسیدند که اشاره به آن نظریه اینشتین در نوبل که اختلاف نظر و مخالفت در مورد آن کمتر است، بیشتر مورد قبول جامعه علمی واقع خواهد شد.
تفسیر کوپنهاگی
اینشتین و نیلز بور در طول دهه ۱۹۲۰ بر سر نظریه کوانتم اختلاف دارند. این عکس توسط پاول ارنفست در دسامبر سال ۱۹۲۵ در خلال سفر وی به لایدن گرفته شده‌است
انشتین و نیلز بور در بروکسل.

در سال ۱۹۰۹ اینشتین در حضور جمعی از فیزیکدانان، مقاله‌ای تحت عنوان (Über die Entwicklung unserer Anschauungen über das Wesen und die Konstitution der Strahlung) ‹‹ شکل گیری نظریات و عقاید ما در مورد اجزای سازنده و ماهیت انرژی تابشی›› درمورد تاریخ نظریه اتر و مهم‌تر از آن در مورد اندازه‌گیری نور ارائه کرد. اینشتین در این مقاله و مقاله‌ای که پیش از آن در سال ۱۹۰۹ ارائه کرده بود، نشان داد که کوانتوم انرژی که توسط ماکس پلانک مطرح شده، نیز حامل مقدار حرکت مشخص و معینی بوده و از بسیاری جهات به گونه‌ای عمل می‌کرد که گویی آنها ذرات مستقل و خاصی بوده‌اند. این مقاله نشانگر ارائه مفهوم جدید و بی سابقه فوتون بود (اگرچه این اصطلاح چندین سال بعد و طی مقاله‌ای به سال ۱۹۲۶ توسط گیلبرن لوئیز مطرح شد). حتی مهم‌تر از آن این است که اینشتین نشان داد که نور می‌بایست به طور هم‌زمان یک موج و یک ذره باشد. اینشتین همچنین بدرستی پیش بینی کرد که فیزیک در آستانه انقلابی قرار داشت که ایجاب می‌کرد آنها این ماهیتهای دوگانه نور را یکسان و واحد سازند. با وجود این، پیشنهاد خود او برای راه حل یعنی اینکه هم‌ارزی‌های مطرح شده توسط جیمز ماکسول برای میدانهای الکترومغناطیسی تعدیل شوند تا زمینه برای راه حلهای موجی که با غرایب میدانی عجین هستند، فراهم شود، هیچگاه بسط و توسعه نیافت. این در حالی است که این پیشنهاد بر نظریات ‹‹ موج آزمایشی›› ‹‹ لوئیز دی بروگلی›› در ارتباط با مکانیک کوانتوم تأثیر داشته‌است.


جبر باوری


با نشستن نظریه جدید مکانیک کوانتوم به جای نظریه کوانتوم اولیه که از اواسط دهه ۳۰ قرن ۲۰ آغاز شد، اینشتین اعتراضات خود را نسبت به تفسیر کپنهاکی از هم‌ارزی‌های جدید مطرح کرد. مخالفت و اعتراض اینشتین در این باره تا آخر عمرش ادامه یافت. به باور اکثریت افراد علت این مخالفت و اعتراض این بوده‌است که اینشتین فردی جبر باور و انعطاف‌ناپذیر بوده‌است. آنها به نامه‌ای اشاره می‌کنند که اینشتین در سال ۱۹۲۶ به ماکس بورن نوشته و در آن آورده‌است:

    مکانیک کوانتوم قطعاً مخالف آن چیزی است که تاریخ همیشه ما را به آن می‌خواند. اما صدایی از درون به من می‌گوید که این هنوز چیز حقیقی نیست. نظریه چیزهای زیادی می‌گوید، اما هرگز ما را گامی به راز آن قدیمی ترین نزدیک نمی‌کند. من به هر حال معتقد هستم که خداوند نرد بازی نمی‌کند.

در جواب به این نوشته، نیلز بوهر که در مورد نظریه کوانتوم با اینشتین اختلاف نظر شدیدی داشت، خطاب به اینشتین چنین گفت:

    از تعیین تکلیف کردن برای خدا دست بکش

[نیازمند منبع]

مناظرات بوهر- اینشتین در مورد جنبه‌های اساسی مکانیک کوانتوم در کنفرانس‌های سولوای انجام می‌شد. بخش مهم دیگری از دیدگاه اینشتین مقاله مشهوری است که در سال ۱۹۳۵ توسط اینشتین، پودولسکی و روزن نوشته شد.[۲۵] به زعم برخی فیزیک دانان این مقاله یکی دیگر از مواردی است که این نظریه را تقویت می‌کند که اینشتین جبر باور بوده‌است.

البته جا دارد از نظر کاملاً متفاوت اینشتین در مورد ارتودوکسی کوانتوم دفاع کرد. خود اینشتین گفته‌های بیشتری در این زمینه منتشر کرد و اظهار نظر گیرایی و قاطعانه‌ای توسط یکی از هم عصران او، یعنی وولف گانگ پولی صورت پذیرفت. نقل قولی با مضمون ‹‹ خداوند نرد بازی نمی‌کند›› که در بالا به آن اشاره شد، در ابتدای کار اینشتین و توسط او مطرح شده بود، اما بیانیه‌ها و گفته‌هایی که بعدها از اینشتین داریم حول موضوعات دیگری می‌چرخد.[۲۶] نقل قول وولف گانگ به شرح ذیل است:[۲۷]

    .. من نمی‌توانستم در آن زمان که شما در مورد اینشتین در نامه‌ای یا دست نوشته‌ای صحبت می‌کردید، او را شناسایی کنم. به نظرم چنین می‌آمد که شما یک اینشتین احمق برای خود ترسیم کرده‌اید و با کبکبه و دبدبه خاصی او را به زمین کوبیده‌اید. بویژه آنکه اینشتین مفهوم جبر باوری را آنگونه که شماها مطرح می‌کنید، اساسی و بنیادین در نظر نمی‌گرفته‌است؛ (همان طور که خودش به کرات این موضوع را برای من بازگو کرده‌است). او با استدلال می‌گوید که برای پذیرش نظریات معیارهایی را به کار می‌بندد. سوال این است که ‹‹ آیا این به‌غایت جبرباورانه است؟... او خیلی هم از دست تو ناراحت نبود، فقط می‌گفت تو آدمی هستی که به گفته‌های کسی گوش نمی‌دهی.

    .
    (emphasis due to Pauli)

نقص و واقع گرایی

بسیاری از اظهار نظرات بیان شده توسط اینشتین حکایت از اعتقاد او به ناقص بودن مکانیک کوانتوم است. این مساله برای اولین بار در مقاله مشهوری که در سال ۱۹۳۵ توسط اینشتین، پودولسکی و روزن به نام پارادوکس EPR نوشته شد، مطرح گردید.[۲۸] و برای بار دوم در کتابی تحت عنوان آلبرت اینشتین، فیلسوف - دانشمند به سال ۱۹۴۹ عنوان شد. .[۲۹]The "EPR" مقاله تحت عنوان آیا توصیف مکانیکی کوانتوم و واقعیت فیزیکی را می‌توان کامل در نظر گرفت؟ بود و در آن چنین نتیجه‌گیری شد: از آنجایی ما نشان داده‌ایم که عملکرد موج توصیف کاملی از واقعیت فیزیکی را به دست نمی‌دهد، ما این سوال را که آیا چنین توصیفی وجود دارد یا خیر حل نشده و بی پاسخ رها کردیم. با این حال، به اعتقاد ما چنین نظریه‌ای ممکن و میسر است. اینشتین پیشنهاد آزمایشی جالب توجهی را را ارائه می‌کند که تا حدودی با گربه شرودینگر مشابه‌است. او با پرداختن به موضوع متلاشی شدن رادیواکتیوی اتم کار خود را آغاز می‌کند. اگر کسی با یک اتم غیر متلاشی نشده کار خود را آغاز کند و منتظر وقفه زمانی خاصی باشد، در آن صورت نظریه کوانتوم این احتمال را می‌دهد که آن اتم دستخوش متلاشی شدن رادیواکتیوی قرار گرفته و دچار تغییر شده‌است. بدین ترتیب، اینشتین روش ذیل را به عنوان راهی برای پی بردن به متلاشی شدن مفروض می‌دارد:

    به جای آنکه یک سیستمی را مورد نظر قرار دهند که تنها از یک اتم رادیواکتیوی (و روند تغییرو دگرگون آن) تشکیل شده، شما سیستمی را در نظر می‌گیرید که همچنین شامل راهی برای اندازه‌گیری تغییر و تحول رادیواکتیوی است. من‌باب مثال، یک شمارگر گایگر که دارای مکانیسم ثبت خودکار است. بگذارید که به آن یک باریکه ثبت اضافه کنیم که با مکانیسم کوکی به حرکت در آید و روی آن با حرکت شمارگر علامتی گذاشته شود. بله، از منظر مکانیک کوانتوم این سیستم جمعی بسیار پیچیده‌است و فضای پیکر بندی آن دارای گستره زیادی است. اما اگر قرار باشد به این سیستم مجعی از منظر مکانیک کوانتوم پرداخته شود، اساساً اعتراضی بر آن وارد نیست. در اینجا نیز نظریه احتمال هر یک از پیکربندی‌ها تمامی مختصات را برای هر لحظه در هر بار در نظر می‌گیرد. اگر کسی تمامی پیکربندی‌های مختصات را در نظر بگیرد، برای یک زمان طولانی در مقایسه با زمان متوسط متلاشی شدن هر یک از اتمهای رادیواکتیو، (دست کم) یک نشانه - ثبت روی باریکه کاغذی پدیدار خواهد شد. برای نیل به مختصات - پیکربندی وضعیت خاصی از نشانه باید روی باریکه کاغذی مطابقت و همخوانی داشته باشد. اما، تا آنجا که این نظریه، نشان می‌دهد تنها احتمال نسبی مختصات-پیکربندی قابل تصور است، این نظریه همچنین، بی آنکه مکان و موقعیت مشخص و معینی برای نشانه قائل باشد، احتمالات نسبی برای وضعیتهای نشانه بر روی باریکه کاغذی را می‌پذیرد.

اینشتین هیچگاه نسبت به روشها و افکار احتمالی و نیز در مورد آنها بی اعتنا نبود و آنها را رد نمی‌کرد. خود اینشتین یکی از متخصصان آمار بود. ,[۳۰] که از تحلیل آماری در کارهایش در ارتباط با پشنهاد براون و مقالاتی که پیش از سال ۱۹۰۵ به چاپ رسیده بود، استفاده می‌کرد. اینشتین حتی وحدت گیبز را کشف کرده بود. مع‌هذا، بنا به گفته اکثر فیزیکدانها او بر این باور بود که بی علت انگاری یکی از معیارها برای مطرح کردن اعتراض قاطعانه به نظریه فیزیکی است. دلیلی که پولی ارائه می‌کند در تضاد با این باور است، و گفته‌های خود اینشتین بیانگر آن است که او بر عدم تکامل به مثابه دغدغه اصلی خود تمرکز و تاکید داشت.

جان استوارت بل در تحقیقاتی که در مورد اینشتین، پودولسکی و روزن انجام داد، به نتایج جالب توجه (تئوری بل) و نابرابری بل بیشتری دست یافت. بر اساس تحلیل EPR در مورد عقاید و تفکراتی که در خصوص نتایج قابل استنتاج از این مساله بیان شده، تفاوت و اختلاف وجود دارد. به زعم بل، نامکانی کوانتوم محرز شده است؛ این در حالی است که دیگران قائل به مرگ علیت باوری هستند.نظریه میدان یکنواخت


نوشتار اصلی: نظریات میدان یکنواخت کلاسیک


پس از شرح و بسط نظریه نسبیت، تلاشهای تحقیقاتی اینشتین عمدتاً شامل یک سری اقدامات جهت تعمیم نظریه نیروی جاذبه بود که به منظور یکپارچه ساختن و آسان سازی قانون فیزیک، بویژه نیروی جاذبه و الکترومغناطیس بود. او در سال ۱۹۵۰ به تشریح این کار پرداخت، و در یک مقاله علمی آمریکایی از آن تحت عنوان نظریه میدان یکنواخت یاد کرد. راهنما و الهام بخش اینشتین این نظر و عقیده بود که یک منبع واحد برای کل قوانین فیزیکی وجود دارد.

اینشتین در تحقیقاتش در مورد نظریه نسبیت عام به طور فزاینده‌ای منزوی و از دیگران جدا شد و تلاشهای او در نهایت عقیم و بی نتیجه بود. بویژه، اینشتین در پیگیری وحدت نیروهای اساسی، به طور کل کارهای انجام شده در جامعه فیزیک را نادیده گرفت (و بالعکس)؛ بویژه کشف نیروی هسته‌ای قوی و نیروی هسته‌ای ضعیف که تا حدود ۱۹۷۰؛ یعنی ۱۵ سال پس از مرگ اینشتین به طور مستقل شناخته نشده بود. هدف اینشتین از یکپارچه سازی قوانین فیزیک تحت لوای یک الگوی واحد هنوز هم برای نظریه یکپارچه سازی بزرگ به قوت خود باقی است.


ویژگی‌های شخصی


انیشتین در نوازندگی ویلون مهارت داشت.[۳۱] وی از کودکی تلاش داشت تا برای شمار بیشتری از همنوعان خود و به‌ویژه کسانی که در دور و بر او می‌زیسته‌اند سودمند باشد. ویژگی دوم او ذوق هنری او بود که انیشتین را وامی‌داشت که نه تنها اندیشه کلی مومی خود را به شیوه‌ای روشن و منطقی سازمان دهد بلکه روش سازمان‌دهی و بهینه‌سازی آنها نیز به شیوه‌ای باشد که هم خود او و هم مستمعان، از دید جهان‌شناسی لذت برند. هدف انیشتین این بود که فضای مطلق را از فیزیک براندازد، نظریه نسبیت ۱۹۰۵ که در آن اینشتین فقط به حرکت راستخط یکسان پرداخته بود اینشتین با کمک از اصل تعادل پدیده‌های جدیدی را در گفتگوی نور پیش بینی کند که قابل مشاهده بوده‌اند و می‌توانست درستی نظریه نوین او را از دید تجربی تایید کرد.[نیازمند منبع]دیدگاه‌های سیاسی


اینشتین خود را یک صلح‌طلب[۳۲] و بشردوست قلمداد می‌کرد،[۳۲] و خود را در سال‌های بعدی، یک سوسیال دموکرات متعهد قلمداد می‌کرد. او یک بار گفت، «از نظر من نگرش گاندی روشن‌بینانه‌ترین نگرش در میان تمامی سیاست‌مداران زمان ماست. باید تلاش کنیم تا با روحیه وی کارها را انجام دهیم، نه آنکه برای نبرد برای آرمان‌هایمان به خشونت متوسل شویم، بلکه باید این کار را به دور از تمامی پلیدی‌ها انجام دهیم. اینشتین که عمیقاً تحت تأثیر گاندی قرار داشت، یک بار در مورد گاندی گفت:

    نسل‌های بعدی به سختی باور خواهند کرد که روزگاری چنین موجودی از گوشت و پوست بر روی زمین می‌زیسته‌است.

گاهی اوقات عقاید اینشتین جنجال‌برانگیز بود. آلبرت اینشتین در مقاله‌ای با نام چرا سوسیالیسم؟ در سال ۱۹۴۹،[۳۳] به توصیف مرحله شکارگری رشد انسان پرداخته، و از جامعه سرمایه‌دار، به عنوان منبع پلیدی که باید بر آن فائق آمد نام برده‌است. او با رژیم‌های خودکامه در اتحاد شوروی و دیگر نقاط جهان مخالف بود، و همواره از مزایای سیستم سوسیال دموکرات که ترکیبی از یک اقتصاد برنامه‌ریزی شده توام با احترام به حقوق بشر بود سخن می‌گفت. اینشتین یکی از بنیانگذاران حزب دمکرات آلمان و یکی از اعضای اتحادیه فدراسیون معلمان آمریکا از اتحادیه‌های وابسته به فدراسیون کارگران آمریکا - کنگره سازمانهای صنعتی بود.

اینشتین دخالت بسیاری در جنبش حقوق مدنی داشت. او یکی از دوستان نزدیک پل رابسون در طول بیش از ۲۰ سال بوده‌است. اینشتین یکی از اعضای چندین گروه طرفدار حقوق بشر (از جمله بخش پرینستون NAACP) بود که رهبری بسیاری از جنبش‌های آن را پل رابسون بر عهده داشت. او به همراه پل رابسون ریاست «نهضت پایان زجرکشی در آمریکاً را بر عهده داشت. زمانی که دبلیو. ای. بی. دوبویس در دهه هشتاد عمر خود در طول دوره مک‌کارتی به نحوی جاهلانه متهم به جاسوسی برای کمونیست‌ها شد، اینشتین اعلام کرد داوطلبانه حاضر است به عنوان یکی از شهودی که به نفع وی شهادت می‌دهد در جلسه دادگاه حاضر شود. بلافاصله پس از آنکه اعلام شد اینشتین قرار است در جایگاه شهود قرار گیرد این پرونده رد شد. اینشتین گفته‌است «نژادپرستی بزرگ‌ترین بیماری آمریکاست».

اف‌بی‌آی پرونده‌ای ۱۴۲۷ صفحه‌ای در مورد فعالیت‌های اینشتین داشت و توصیه می‌کرد که به موجب قانون اخراج بیگانگان از مهاجرت اینشتین به آمریکا ممانعت شود، این اداره اینشتین را متهم به «اعتقاد به اصلی خاص و پیروی و تبلیغ و تدریس آن می‌دانست که از نظر قانون، و به اعتقاد دادگاه‌ها، منجر به ' ایجاد هرج‌ومرج‌طلبی و ایجاد دولتی می‌شد که تنها به اسم دولت'» «نامیده می‌شد. آنان همچنین اینشتین را متهم به» «عضویت، حمایت مالی، یا وابستگی به سی‌وچهار جبهه کمونیست در بین سال‌های ۱۹۳۷ و ۱۹۵۴» «و» «نیز رهبری افتخاری سه سازمان کمونیستی»" کردند.[۳۴] بسیاری از اسناد این پرونده عمدتاً توسط گروه‌های سیاسی غیرنظامی به اف‌بی‌آی تحویل شد، و خود اف‌بی‌آی آنها را تهیه نکرده بود.

اینشتین با دولت‌های مستبد مخالف بود، و به همبن دلیل (و به خاطر یهودی بودن)، با رژیم نازی نیز مخالف بوده و بلافاصله پس از آنکه این رژیم به قدرت رسید از آلمان گریخت. هم‌زمان، کارل اینشتین خواهرزاده هرج‌ومرج‌طلب او، که دارای بسیاری از عقاید اینشتین بود، سرگرم جنگ با فاشیست‌ها در جنگ داخلی اسپانیا بود. اینشتین ابتدا با تولید بمب اتم موافق بود، هدف وی اطمینان یافتن از این نکته بود که هیتلر زودتر به سلاح اتمی دست نیابد. او با ارسال نامه خطاب به رئیس‌جمهور روزولت (به تاریخ ۲ اوت، ۱۹۳۹، پیش از آغاز جنگ جهانی دوم، که احتملا توسط لئو زیلارد نوشته شده بود دولت آمریکا را تشویق به آغاز برنامه‌ای برای تولید سلاح هسته‌ای کرد. روزولت با ایجاد کمیته‌ای برای بررسی استفاده از اورانیوم به عنوان سلاح به این نامه پاسخ گفت، و چند سال بعد پروژه منهتن جایگزین این کمیته شد.

اما پس از جنگ، اینشتین برای خلع سلاح هسته‌ای و تشکیل یک دولت جهانی مبارزه کرد:

    من نمی‌دانم چگونه جنگ سوم جهانی به وقوع خواهد پیوست، اما می‌دانم که مردم در جنگ جهانی چهارم با چوب و سنگ به جنگ هم می‌روند.[۳۵]

اسکناس شکل جدید اسرائیل در سال ۱۹۶۸ با تصویر اینشتین
صهیونیسم

آینشتاین حامی سرشناسی هم برای صهیونیسم کارگری و هم برای تلاشهای پیش برنده همکاری یهودی-عربی بود.[۳۶] او در زمان قیومیت بریتانیا بر فلسطین از ایجاد وطن ملی یهودی حمایت می‌کرد ولی در ابتدا مخالف ایده یک دولت یهودی دارای مرز، یک ارتش و درجه‌ای از قدرت دنیوی بود.[۳۷]
آلبرت آینشتاین و همسر اش الزا در این عکس به همراه رهبران صهیونیست، حییم وایزمن، رییس جمهور آینده اسرائیل، همسر اش دکتر وره وایزمن، مناحیم اوسیسکین، و بن-زایان موسینسن به هنگام ورود به نیویورک در ۱۹۲۱ دیده می‌شوند.

اینشتین در سال ۱۹۳۹ کتابی نیز به نام «درباره صهیونیسم»(About Zionism) نوشت.[۳۸] او پس از سفر به آمریکا به سخنرانی‌هایش به نفع صهیونیسم ادامه داد.[۳۹] اینشتین در یک سخنرانی در هتل کومودور نیویورک، به مردم گفت «آگاهی من از ماهیت اصلی یهودیت با عقیده یک کشور یهودی دارای مرز، ارتش، و درجه‌ای از قدرت دنیوی هر چقدر هم که متعادل باشد، مخالف است. من نگران آسیب داخلی هستم که یهودیت متحمل آن خواهد شد».[۴۰] او همچنین یک نامه سرگشاده منتشر شده در نیویورک تایمز[۴۱] را نیز امضا کرد این نامه مناخیم بگین و حزب ملی‌گرای هروت را خصوصاً برای برخورد نامناسب با بومیان عرب در جریان دیر یاسین توسط ارگون پیشینیان هروت محکوم کرد.

علی‌رغم این نگرانی‌ها، او در تأسیس دانشگاه عبری در اورشلیم، فعالیت بسیاری کرد و در سال (۱۹۳۰) کتابی با عنوان «در مورد صهیونیسم: مجموعه مقالات و سخنرانی‌های استاد آلبرت اینشتین» ، منتشر کرد و مقالات خود را وقف آن دانشگاه کرد.

در سال ۱۹۵۲ و پس از درگذشت حییم وایزمن، عزرائیل کارلیباخ، روزنامه‌نگار پرنفوذ اسرائیلی در نامه‌ای به آلبرت اینشتین پیشنهاد داد که مقام رئیس‌جمهوری اسرائیل را بپذیرد، اما اینشتین این پیشنهاد را نپذیرفت و گفت که فاقد توانایی لازم برای این کار است؛ و به بهانه اشتغالات علمی از پذیرش این مسئولیت سر باز زد.

آلبرت اینشتین از ۱۹ اوت، ۱۹۴۶، با اعلام تشکیل بنیاد آموزش عالی آلبرت اینشتین ارتباط نزدیکی با طرح‌هایی داشت که مطبوعات از آن تحت عنوان «یک دانشگاه همگانی یهودی» نام می‌برد،

اما وی در ۲۲ ژوئن، ۱۹۴۷، از حمایت از این بنیاد دست برداشت و با استفاده از نامش در این بنیاد مخالفت کرد. این دانشگاه در سال ۱۹۴۸ با نام دانشگاه برندیس افتتاح شد.

اینشتین، به همراه آلبرت شوایتزر و برتراند راسل، علیه آزمایش هسته‌ای و بمب اتم مبارزه کردند. اینشتین به عنوان آخرین اقدام عمومی خود، تنها چند روز پیش از مرگ، بیانیه راسل-اینشتین را امضا کرد، که این اقدام وی منجر به برگزاری کنفرانس پوگواش در مورد علوم و امور جهان شد.
تابعیت

اینشتین در آلمان به دنیا آمد. وی در ۱۷ سالگی، در ۲۸ ژانویه ۱۸۹۶ با تأیید پدرش خواستار خروج از تابعیت آلمانی خود شد و تا پنج سال یک بی‌تابعیت بود. در ۲۱ فوریه ۱۹۰۱ تابعیت سوئیس را به دست آورد و تا پایان عمر یک شهروند سوئیس بود. اینشتین در ۱۹۱۴ یعنی زمانی که وارد خدمات اجتماعی پروس شد به تابعیت پروس درآمد، اما به دلیل موقعیت سیاسی و آزار و اذیت یهودیان در آلمان نازی، او خدمات اجتماعی را در مارس ۱۹۳۳ رها کرد و در نتیجه تابعیت پروس (آلمان) را نیز از دست داد. در ۱ اکتبر ۱۹۴۰ اینشتین تابعیت ایالات متحده آمریکا را به دست آورد. او تا زمان مرگ ۱۸ آوریل ۱۹۵۵ هم تبعه ایالات متحده آمریکا و هم تبعه سوئیس بود.[۴۲] در سال ۱۹۲۶ هم انجمن سلطنتی اخترشناسان بریتانیا مدال طلائی انجمن سلطنتی اختر شناسان در آن سال را به او اختصاص داده بود.[۴۳] در واقع انجمن سلطنتی اختر شناسان بریتانیا در سال میلادی ۱۹۱۹ همراه با پیشنهاد نامزدی اختر شناس انگلیسی آرتور استنلی ادینگتون؛ برای مدال طلای آن سال، اینشتین را نیز برای مدال طلای سال ۱۹۲۰ پیشنهاد کرد، ولی احساسات ملی گرایانهٔ گروهی از اعضای انجمن باعث شد که مدال طلای سال ۱۹۲۰ به کسی داده نشود.[۴۴]اینشتین در دنیای تفریحات


آلبرت اینشتین تبدیل به موضوع تعدادی رمان، فیلم و نمایش‌نامه، از جمله رمان رمان‌نویس فرانسوی ژان‌کلود کاریر در سال ۲۰۰۵، با نام Einstein S'il Vous Plait (به معنی لطفاً آقای اینشتین)، فیلم بی‌اهمیتی ساخته نیکولاس روگ، فیلم آی‌کیو ساخته فرد شپیسی (در این فیلم والتر متهو نقش اینشتین را ایفا می‌کرد)، رمان «رویاهای اینشتین» نوشته آلن لایتمن، و نمایشنامه طنز «پیکاسو در چابکی خرگوش نوشته استیو مارتین شد. اینشتین همچنین موضوع اپرای بی‌همتای اینشتین در ساحل اثر فیلیپ گلس بود. شخصیت طنز اینشتین موضوع نمایش‌نامه تک‌بازیگر اد متزگر با نام آلبرت اینشتین: قلندر اهل عمل نیز بود.

اغلب در داستان‌ها از وی به عنوان الگویی برای ترسیم دانشمندان دیوانه و اساتید حواس‌پرت استفاده می‌شود، چرا که شخصیت وی و مدل موهایش نمایانگر بی‌قاعدگی، یا حتی دیوانگی است و اغلب مورد تقلید یا اغراق قرار می‌گیرد. فردریک گلدن نویسنده تایم از اینشتین به عنوان تحقق رویای یک کارکاتوریست یاد کرده‌است.[۴۵]

در جشن تولد ۷۲ سالگی اینشتین در سال ۱۹۵۱، آرتور ساسه عکاس یو پی آی تلاش می‌کرد تا وی را متقاعد کند که در برابر دوربین لبخند بزند. اینشتین که این کار را آن روز بارها برای عکاس انجام داده بود، در عوض زبان خود را از دهان خارج کرد.[۴۶] این تصویر به خاطر به تصویر کشیدن تعارض در رفتار یک دانشمند نابغه و سبک سری وی تبدیل به نمادی در فرهنگ عامه شده‌است. یاهو سیریس، یک فیلم‌ساز استرالیایی، این تصویر را به عنوان الهام بین‌المللی برای فیلم بین‌المللی و نابهنگام اینشتین جوان استفاده کرد. این تصویر همچنین در انگلیس به عنوان بخشی از آموزش خوانش پریشی به کار می‌رود، که طی آن مجموعه‌ای از پوسترهای دانشمندان، متفکران و هنرمندان بزرگ به تصویر کشیده شده و ادعا می‌شود (این امر در پوسترها مشخص نشده) که همه آنان مبتلا به خوانش‌پریشی هستند.


معادله معروف و نظریه مغناطیسعکسی از انشتین که در طول سفر او به آمریکا گرفته شده است.

وی توانست که در معادلات خویس به فرمول مهم E=MC، سی به توان ۲ دست یابد از زمانی که او به این معادله دست یافت توجهات به وی چندین برابر شد از نظریه‌های دیگر آن نظره میدان مغناطیس و کشش زمین بود او معتقد بود که اگر یک توپ جنگی را با سرعت کافی از قطب شمال پرتاب کنیم به گونه‌ای که در مدار زمین قرار گیرد دیگر این توپ جنگی نه از مدار زمین فراتر و نه پایین‌تر خواهد آمد و کماکان در مدار زمین با سرعت متناسب خود توپ خواهد چرخید. از این نظریه امروزه در مخابرات و هوا وفضا کاربرد بسیاری می‌شود.

در مورد خصیصه کودکی اینشتین در مورد زبان‌آموزی با تأخیر (که خود به عنوان دلیلی در برابر ادعاهای مبنی بر نارسایی آسپرجر به کار می‌رود: شرح بالینی آسپرجر شامل زبان‌آموزی توام با تأخیر نیست)، شمار معدودی گفته‌اند که اینشتین دارای لالی انتخابی بوده‌است و ممکن است تا زمانی که نتوانسته به صورت کامل جملات را ادا کند از تکلم امتناع کرده باشد. گرچه این مفهوم با طرح یک کمالگرای حساس (زمانی که اینشتین شروع به صحبت کرد، قبل از اینکه عبارت را یکجا بگوید ابتدا آن را تکرار کرده و بعد آن را ادا می‌کرد)، همخوانی دارد این امر تا جایی ادامه می‌یابد که لالی انتخابی – به نحوی که امروزه شناخته می‌شود – دیگر به عنوان یک سکوت اختیاری در نظر گرفته نمی‌شود. این اصطلاح به تازگی به افرادی اطلاق می‌شود که در شرایط اجتماعی خاصی قادر به صحبت نیستند.[۴۷] این امر در مورد اینشتین، که تا زمانی که شروع به صحبت کرد اصلاً نمی‌توانست سخن بگوید فاقد کارایی است.

به گفته دکتر استیو پینکر متخصص اعصاب، کالبدشکافی مغز اینشتین نشان می‌دهد احتمال اینکه او، در کودکی، به یک نوع ناشناس‌تر از تأخیر در تکلم که ناشی از رشد غیرعادی و سریع پیش از تولد در ناحیه‌هایی از مغز که مسئول منطق تحلیلی و فضایی است، مبتلا شده باشد زیاد است. در واقع رشد سریع این نواحی از مغز منجر شده‌است مجال کمتری به دیگر کارکردهای مغز که مسئول تکلم هستند اختصاص داده شود.[۴۸] پینکر و دیگران از این فرض برای شرح رشد ناهماهنگ دیگر افراد نابغه که دیر زبان به سخن گشوده‌اند همچون جولیا رابینسون ریاضیدان، آرتور روبین اشتاین و کلارا شومن پیانیست، و ریچارد فاینمن و ادوارد تلر فیزیکدان استفاده کردند، گفته می‌شود این افراد نیز در کودکی بخشی از ویژگی‌های خاص اینشتین، همچون کج‌خلقی زیاد، فردگرایی خشن و نیز علایق شدیداً گزینشی را داشته‌اند. توماس ساول رونامه‌نگار و اقتصاددان از دید یک غیرآسیب‌شناس با ساخت واژه‌ای در ارتباط با نارسایی – «نارسایی اینشتین» – این مجموعه مشخصات که در درصد محدودی (گرچه میزان محدودیت قابل بحث است) از کودکانی که گرچه دیر زبان به سخن گشوده‌اند اما از نظر تحلیلی تبدیل به افرادی پیشرفته و (علی‌رغم) دخالت‌های گسترده پزشکی از نظر اجتماعی سرشناس دیده‌می‌شود[۴۹]حقوق معنوی


اینشتین دارایی‌ها، و نیز استفاده از تصویر خود را به دانشگاه عبری بیت‌المقدس وقف کرده‌است.[۵۰] اینشتین در طول حیات خود از دانشگاه حمایت بسیاری کرده و این حمایت از طریق حق امتیازاتی که از طریق امتیازدهی به فعالیت‌ها دریافت می‌شود ادامه دارد. آژانس روجر ریچمن به عنوان کارگزار دانشگاه عبری بیت‌المقدس صادرکننده پروانه استفاده تجاری از نام آلبرت اینشتین و تصاویر مربوط به وی و دیگر تصاویر شبیه به آن است. این آژانس به عنوان دارنده اصلی پروانه می‌تواند استفاده تجاری از نام اینشتین را که از معیارهای خاصی متابعت نمی‌کند کنترل کند(مثلاً زمانی که نام اینشتین به عنوان یک نشان تجاری به کارمی‌رود باید به همراه آن، نشان ™ به کار رود).[۵۱] از ماه می، ۲۰۰۵، کوربیس آژانس روجر ریچمن را در اختیار گرفت.

افتخارات
پرتره رسمی آلبرت انشتین بعد از دریافت جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۲۱

آلبرت اینشتین شماری از افتخارات خود را پس از مرگ به دست آورده‌است. به عنوان مثال:

    در سال ۱۹۹۹، تایم اینشتین را مرد قرن نامید.[۵۲]
    همچنین در سال ۱۹۹۹، نظرسنجی گالوپ اینشتین را چهارمین مرد محبوب جهان در قرن بیستم معرفی کرد محبوبترین.
    یونسکو به مناسبت صدمین سال مقالات نسبیت خاص، اثر فوتوالکتریک و اثر براوانی سال ۲۰۰۵ را سال جهانی فیزیک نامید.
    آکادمی ملی علوم تندیس برنز یادبود آلبرت اینشتین را در محوطه مقر این آکادمی، در واشنگتن نصب کرده‌است.

از جمله همنام‌های اینشتین می‌توان به این موارد اشاره کرد:

    واحدی که در نورشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اینشتین.
    عنصر شیمیایی ۹۹، اینشتینیوم.
    استروئید ۲۰۰۱ اینشتین.
    جایزه آلبرت اینشتین.
    جایزه صلح آلبرت اینشتین.
    دانشکده پزشکی آلبرت اینشتین دانشگاه یشیوا که در سال ۱۹۵۵ افتتاح شده‌است.[۵۳]
    مرکز پزشکی آلبرت اینشتین در فیلادلفیا، پنسیلوانیا[۵۴]

پس از مرگ


نوشتار اصلی: مغز آلبرت اینشتین

مغز فیزیک‌دان برجسته، آلبرت اینشتین، موضوع پژوهش و جستجوهای بسیاری بوده‌است. مغز او طی هفت و نیم ساعت پس از مرگش از سر او خارج گردید. آلبرت اینشتین به عنوان یکی از بزرگ‌ترین نابغه‌های قرن بیستم به حساب می‌آمد و دلیل جلب توجه به سوی مغز وی، تلاش برای یافتن رابطه میان کالبدشناسی اعصاب (به انگلیسی: Neuroanatomy) و هوش عمومی یا هوش ریاضیاتی بود. مطالعات انجام گرفته پیشنهاد کرده‌اند که قسمت‌هایی از مغز که مربوط به صحبت کردن و زبان هستند، کوچکتر و قسمت‌های مربوط به پردازش‌های عددی و فضایی (تجسم) بزرگ‌تر هستند. مطالعات دیگری، نشان‌دهندهٔ بیشتر بودن تعداد یاخته‌های گلیال در مغز اینشتین هستند.[۵۵]

هرچند مغز او از نظر اندازه فرقی با مغز دیگران ندارد و ۱۲۳۰گرم است.[۵۶]

سال ۲۰۱۲ نتیجه پژوهش مفصلی بر روی چهارده عکس منتشر نشده از مغز انشتین که از «زوایای غیر متعارف» گرفته شده بودند منتشر شد.[۵۷] همچنین در سال ۲۰۱۳ نتیجه پژوهش دانشمندان دانشگاه چین شرقی در شانگهای و دانشگاه ایالتی فلوریدا در آمریکا در نشریه «مغز» منتشر شد.[۵۸] دانشمندان از بررسی عکس‌های منتشر نشده مغز انشتین (دو عکس از نیمکره‌های راست و چپ) متوجه یکی دیگر از تفاوت‌های مغز او با سایرین شدند. این تصاویر نشان می‌دهد که بخشی از مغز به نام جسم پینه‌ای (کورپوس کالوزوم) در انشتین بسیار بزرگتر از افراد عادی بوده است.[۵۹]

جسم پینه‌ای بزرگترین دسته رشته‌های عصبی است که دو نیمکره مغز را بهم وصل می‌کند؛ در واقع مهمترین راهی است که اطلاعات بین دو نیمکره مغز مبادله می‌شوند.تفاوتهای مغز انشتین با دیگران[۶۰]


    بزرگی قشر مغز در جلوی پیشانی (پری فرونتال) که به مهارتهای شناختی مربوط است
    بزرگی قشر کناری (پریتال) که به تواناییهای ریاضی و تجسم فضایی ارتباط دارد
    ترکم زیاد نورون‌ها (سلولهای عصبی) در لُب پیشانی راست
    تعداد زیاد سلولهای نگهدارنده نورونها (گلیال)
    تفاوت ظاهری شکل مغز در اطراف قشرهای حسی و حرکتی
    بزرگتر بودن جسم پینه‌ای (کورپوس کالوزوم)

اینشتین، برخلاف باور پذیرفته‌شده در بین مردم، راست‌دست بود.[۶۱][۶۲]به نظر می‌رسد که شاهدی برای چپ‌دست بودن او وجود ندارد.[۶۳]
آثار اینشتین
نوشتار اصلی: آثار آلبرت اینشتین

اینشتین در طول حیات خود بیش از پنجاه مقاله علمی منتشر کرد. او همچنین آثار غیرعلمی متعددی نیز منتشر کرده‌است، که از آن جمله می‌توان به «درباره صهیونیسم» (۱۹۳۰)، «چرا جنگ؟» (۱۹۳۳، به همراه زیگموند فروید)، «جهانی که من می‌بینم» (۱۹۳۴)، و «پس از سال‌های پایانی من» (۱۹۵۰) اشاره کرد.
آثار ترجمه شده به فارسی

    مقالات علمی اینشتین؛ محمود مصاحب، انتشارات پیروز/انتشارات فرانکلین
    نسبیت نظریه خصوصی و عمومی؛ غلامرضا عسجدی، مؤسسه انتشارات امیرکبیر
    فیزیک و واقعیت؛ محمدرضا خواجه‌پور، شرکت سهامی انتشارات خوارزمی
    نسبیت و مفهوم نسبیت؛ محمدرضا خواجه‌پور، شرکت سهامی انتشارات خوارزمی
    تکامل فیزیک؛ به همراه لئوپولد اینفلد، احمد آرام، شرکت سهامی انتشارات خوارزمی
    حاصل عمر؛ ناصر موفقیان، شرکت انتشارات علمی و فرهنگی
    اینشتین ۱۹۰۵: مجموعهٔ مقاله‌های سال ۱۹۰۵؛ آلبرت اینشتین، ترجمهٔ احمد شریعتی، تهران: دانشگاه الزهراء، ۱۳۸۳ ISBN 964-6366-59-7

درباره اینشتین به فارسی

    رنج‌های آلبرت اینشتین؛ آنتونیا والنتین، ترجمه هوشنگ گرمان، انتشارات توکا
    اینشتین؛ ژوزف شوارتز و مایکل مک گینس، ترجمه آرام قریب، مؤسسه نشر و پژوهش شیرازه
    اینشتین در ۹۰ دقیقه؛ جان و مری گریبین، ترجمه مسعود سلطانی، انتشارات ذکر
    زندگی نامهٔ آلبرت اینشتین 'و تاریخ سیاسی و اجتماعی دوران او'؛ فیلیپ فرانک، ترجمه حسن صفاری، انتشارات امیرکبیر

دانستنی‌ها

    انیشتین در زندگی خود هرگز خودرویی نداشت و رانندگی هم نیاموخت.[۶۴]

یادبودها
نوشتار(های) وابسته: کالج پزشکی آلبرت اینشتین
پانویس

۱. مقمه اخلاق به قلم محسن جهانگیری، چاپ ۱۳۹۰، مرکز نشر دانشگاهی ۲.https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_pantheists
انشتین و جهان بادکنکی، نشر پیدایش ۳. ویکی‌پدیا انگلیسی ۴. خود انشتین در کتاب جهانی را که من می‌بینم گفته است که هیچ دینی را قبول ندارد و بی‌دین است ولی گفته «من به خدای فیلسوف اسپینوزا اعتقاد دارم خدایی که خود را در نظام علمی جهان نمایان می‌کند.» که باز هم همه‌خدایی انشتین توسط محسن جهانگیری استاد فلسفه دانشگاه تهران و مترجم اخلاق اثر اسپینوزا کاملاً با منابع معتبر جهانی اسپینوزا‌شناسی و انشتین‌شناسی توضیح داده شده است. ۵. کتاب ۶ نظریه‌ای که جهان را تغیر داد نویسنده: پل استراتن،انتشارات مازیار فصل انشتین و نسبیت
BBC News | SCI/TECH | Einstein the greatest
Einstein tops physicist pop chart - CERN Courier
Dudley Herschbach, «Einstein as a Student,» Department of Chemistry and Chemical Biology, Harvard University, Cambridge, MA, USA, page 3, web: HarvardChem-Einstein-PDF: about Max Talmud visited on Thursdays for 6 years.
Highfield.
Ibid.
{{subst:#if:|, ‎}}. “Einstein's wife {{subst:|()}}”. {{subst:#if:|, ‎}}. {{جا:#if:October 8|Retrieved on October 8.}} , ‎۲۰۰۶.}}
مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Lieserl Einstein»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲).
مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Hans Albert Einstein»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲).
مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Eduard Einstein»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲).
مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Elsa Einstein»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲).
(Isaacson, Walter. Einstein: His Life and Universe, Simon & Schuster (2007
(Isaacson, Walter. Einstein: His Life and Universe, Simon & Schuster (2007
Evans-Pritchard, Ambrose (29 August 2010). "Obama could kill fossil fuels overnight with a nuclear dash for thorium". The Daily Telegraph (London).
Diehl, Sarah J. ; Moltz, James Clay. Nuclear Weapons and Nonproliferation: a Reference Handbook, ABC-CLIO (2008) p. 218
Einstein: The Life and Times by Ronald Clark. page 752
در واقع دیوید هیلبرت در مقاله‌ای که متعلق به پنج روز قبل از سخنرانی اینشتن بود هم‌ارزی میدانی را منتشر کرده بود. اما به گفته تورنی (صص ۱۱۸-۱۱۷): هیلبرت مشتق اصلی را پس از ‹‹ بررسی کردن مطالبی›› که هنگام بازدید اینشتن از گوتینگن ‹‹یاد گرفته بود››، کشف کرده بود. تورنی در ادامه چنین می‌گوید: ‹‹ به طور کاملاً طبیعی و مطابق نگرش هیلبرت، قانون به دست آمده را به جای آنکه از روی هیلبرت نام گذاری کنند، به سرعت ‹‹ اصل هم‌ارزی میدانی اینشتین›› نامیدند. در واقع اگر اینشتن نبود، شاید تا چندین دهه بعد نیز قوانین نسبیت عام گرانش کشف نمی‌شد. برای کسب جزئیات بیشتر به مباحث اولویت نسبیت مراجعه شود.
Crelinsten, Einstein's Jury, pp. ۹۴–۹۸.
Crelinsten, pp ۱۰۳–۱۰۸.
Crelinsten, pp. ۱۱۴–۱۱۹, ۱۲۶–۱۴۰.
{{subst:#if:|, ‎}}. “ALBERT EINSTEIN (۱۸۷۹ - ۱۹۵۵) and the «Greatest Scientific Discovery Ever» by J. Schmidhuber: {{subst:#if:|()}} {{subst:#if:|()}}”. {{subst:#if:|, ‎}}. {{subst:#if:October 4|Retrieved on October 4.}} {{subst:#if:|Retrieved on , ‎۲۰۰۶.}}
See esp. Albert Einstein, «My Reply. On the Anti-Relativity Theoretical Co. , Ltd. [August ۲۷, ۱۹۲۰,» in Klaus Hentschel, ed. Physics and National Socialism: An anthology of primary sources (Basel: Birkhaeuser, 1996), pp.۱-۵.
Jeffrey Crelinsten, Einstein's Jury: The Race to Test Relativity (Princeton University Press, 2006), esp. chpts. ۶, ۹, ۱۰ and ۱۱
A. Einstein, B. Podolsky, and N. Rosen, Phys. Rev. ۴۷, ۷۷۷ (۱۹۳۵)
M. Born (editor), The Born- Einstein-Letters, p. ۲۲۱ (Macmillan, London (۱۹۷۱)).
M. Born (editor), The Born-Einstein-Letters, p. ۲۲۱ (Macmillan, London (۱۹۷۱)).
A. Einstein, B. Podolsky, N. Rosen, Phys. Rev. ۴۷ ۷۷۷ (۱۹۳۵)
P.A. Schilpp, Ed. Albert Einstein, Philosopher-Scientist, Tudor, N.Y. (۱۹۴۹).
The Economist - Miraculous visions - ۱۰۰ years of Einstein
ویلیام هرمان، «اینشتین و شاعر»، ناشر:سازمان انتشارات و آموزش انقلاب اسلامی، تهران
«اینشتین: موزه تاریخ طبیعی آمریکا». بازبینی‌شده در ۲۱ نوامبر ۲۰۰۵.
اینشتین، آلبرت. تاریخ دسترسی=۱۶/۰۱/۲۰۰۶ «چرا سوسیالیسم؟». Monthly Review، می ۱۹۴۹.
«اداره مرکزی تحقیقات – قانون اختفای اطلاعات». بازبینی‌شده در ۲۱ نوامبر ۲۰۰۵.
کالاپرایس صفحه ۱۷۳. نقل قول‌های دیگری نیز از این عبارت شده‌است.
Stachel, John (2001-12-10). Einstein from 'B' to 'Z'. Birkhäuser Boston. pp. 70. ISBN 0-8176-4143-2.
Rowe, David E. ; Schulmann, Robert (2007-04-16). Einstein on Politics: His Private Thoughts and Public Stands on Nationalism, Zionism, War, Peace, and the Bomb. Princeton University Press. ISBN 978-0-691-12094-2. P.23
Albert Einsteinوبگاه برندگان جایزه نوبل
Albert Einsteinوبگاه مجله تایم
Algemeiner.com - «The Death of Modern Zionism?», by Simon Jacobson
۱۹۴۸
«Einstein's nationalities at einstein-website.de». بازبینی‌شده در ۴ اکتبر ۲۰۰۶.
https://en.wikipedia.org/wiki/Gold_Medal_of_the_Royal_Astronomical_Society
http://www.einstein-website.de/z_information/honours.html#gold (بازبینی ۹ مه ۲۰۱۵)
http://www.time.com/time/time100/poc/magazine/albert_einstein5a.html تایم ۱۰۰: فرد برگزیده قرن – آلبرت اینشتین]]
«کتابخانه کج ذهنی». بازبینی‌شده در ۲۱ نوامبر ۲۰۰۵.
جانسون، مگی. منبع دستورالعمل لالی انتخابی. اسپیچ مارک، ۲۰۰۱. ISBN 3-280-86388-0.
پینکر، استیون. ««سنجش مغز وی»». نیویورک تایمز، ژوئن ۱۹۹۹. بازبینی‌شده در ۱۵/۱۰/۲۰۰۶.
سوول، توماس. «نارسایی اینشتین: کودکان باهوشی که دیر زبان به سخن می‌گشایند». بیسیک بوکز، ۲۰۰۱. ۱۵۰-۸۹. ISBN 1-08140-465-0.
«http://aip.org/history/esva/einuse.htm». بازبینی‌شده در ۲۱ نوامبر ۲۰۰۵.
«نشان تجاری آلبرت اینشتین». بازبینی‌شده در ۲۱ نوامبر ۲۰۰۵.
[۱]
تاریخ بازدید= ۲۱ نوامبر ۲۰۰۵ «دانشکده پزشکی آلبرت اینشتین دانشگاه یشیوا».
«مرکز پزشکی آلبرت اینشتین». بازبینی‌شده در ۲۱ نوامبر ۲۰۰۵.
Fields, R. Douglas (2009). The Other Brain: From Dementia to Schizophrenia. New York: Simon & Schuster. p. 7. ISBN 978-0-7432-9141-5
یافته‌های تازه درباره تفاوت‌های مغز انشتین با دیگران بی‌بی‌سی فارسی
The cerebral cortex of Albert Einstein: a description and preliminary analysis of unpublished photographs
The corpus callosum of Albert Einstein‘s brain: another clue to his high intelligence?
[The corpus callosum of Albert Einstein‘s brain: another clue to his high intelligence? یافته‌های تازه درباره تفاوت‌های مغز انشتین با دیگران] بی‌بی‌سی فارسی
یافته‌های تازه درباره تفاوت‌های مغز انشتین با دیگران بی‌بی‌سی فارسی
"The Legend of the Dull-Witted Child Who Grew Up to Be a Genius". Albert Einstein archives. Retrieved 23 July 2012.
"Frequently asked questions". einstein-website.de. Retrieved 23 July 2012.
"Left Handed Einstein". Being Left Handed.com. Retrieved 23 July 2012.


دانلود گزیده ای از کتاب آخرین رساله انیشتین

http://s3.picofile.com/file/8189672476/%D9%88%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%AF_%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%AF_shonod_iran_blogsky_com_book_anishtain.pdf.htmlدانلود ویدئو کلیپ

http://s6.picofile.com/file/8189672300/%D9%88%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%AF_%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%AF_shonod_iran_blogsky_com_%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D9%86_%D8%B4%DB%8C%D8%B9%D9%87_%D8%B4%D8%AF_Albert_Einstein.flv.html


++++++++++++++++++++++++++++

++++++++++++++++++++++++++++
وبلاگ شنود
http://shonod-iran.blogsky.com/

وبلاگ شنود
http://shonod-iran.blogsky.com/

وبلاگ شنود
http://shonod-iran.blogsky.com/

++++++++++++++++++++++++++++

++++++++++++++++++++++++++++متن انگلیسی

توجه در ویکی پدیا متنهای انگلیسی با فارسی در بسیاری موارد متفاوت استAlbert Einstein

From Wikipedia, the free encyclopedia

"Einstein" redirects here. For other uses, see Albert Einstein (disambiguation) and Einstein (disambiguation).

Albert Einstein

Description: Einstein 1921 by F Schmutzer - restoration.jpg

Albert Einstein in 1921

Born

14 March 1879
Ulm, Kingdom of Württemberg, German Empire

Died

18 April 1955 (aged 76)
Princeton, New Jersey, United States

Residence

Germany, Italy, Switzerland, Austria (today: Czech Republic), Belgium, United States

Citizenship

Fields

Physics, philosophy

Institutions

Alma mater

Thesis

Eine neue Bestimmung der Moleküldimensionen[1] (1905)

Doctoral advisor

Alfred Kleiner

Other academic advisors

Heinrich Friedrich Weber

Notable students

Known for

Notable awards

Spouse

Mileva Marić (1903–1919)
Elsa Löwenthal (1919–1936)

Children

"Lieserl" (1902–1903?)
Hans Albert (1904–1973)
Eduard "Tete" (1910–1965)

Signature

Description: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d7/Albert_Einstein_signature_1934.svg/128px-Albert_Einstein_signature_1934.svg.png

Albert Einstein (/ˈælbərt ˈaɪnʃtaɪn/; German: [ˈalbɐrt ˈaɪnʃtaɪn] (Description: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/21/Speaker_Icon.svg/13px-Speaker_Icon.svg.png listen); 14 March 1879 – 18 April 1955) was a German-born theoretical physicist. Einstein's work is also known for its influence on the philosophy of science.[4][5] He developed the general theory of relativity, one of the two pillars of modern physics (alongside quantum mechanics).[3][6]:274 Einstein is best known in popular culture for his mass–energy equivalence formula E = mc2 (which has been dubbed "the world's most famous equation").[7] He received the 1921 Nobel Prize in Physics for his "services to theoretical physics", in particular his discovery of the law of the photoelectric effect, a pivotal step in the evolution of quantum theory.[8]

Near the beginning of his career, Einstein thought that Newtonian mechanics was no longer enough to reconcile the laws of classical mechanics with the laws of the electromagnetic field. This led to the development of his special theory of relativity. He realized, however, that the principle of relativity could also be extended to gravitational fields, and with his subsequent theory of gravitation in 1916, he published a paper on general relativity. He continued to deal with problems of statistical mechanics and quantum theory, which led to his explanations of particle theory and the motion of molecules. He also investigated the thermal properties of light which laid the foundation of the photon theory of light. In 1917, Einstein applied the general theory of relativity to model the large-scale structure of the universe.[9]

He was visiting the United States when Adolf Hitler came to power in 1933 and, being Jewish, did not go back to Germany, where he had been a professor at the Berlin Academy of Sciences. He settled in the U.S., becoming an American citizen in 1940.[10] On the eve of World War II, he endorsed a letter to President Franklin D. Roosevelt alerting him to the potential development of "extremely powerful bombs of a new type" and recommending that the U.S. begin similar research. This eventually led to what would become the Manhattan Project. Einstein supported defending the Allied forces, but largely denounced the idea of using the newly discovered nuclear fission as a weapon. Later, with the British philosopher Bertrand Russell, Einstein signed the Russell–Einstein Manifesto, which highlighted the danger of nuclear weapons. Einstein was affiliated with the Institute for Advanced Study in Princeton, New Jersey, until his death in 1955.

Einstein published more than 300 scientific papers along with over 150 non-scientific works.[9][11] On 5 December 2014, universities and archives announced the release of Einstein's papers, comprising more than 30,000 unique documents.[12][13] Einstein's intellectual achievements and originality have made the word "Einstein" synonymous with genius.[14]

Contents

Life

Early life and education

See also: Einstein family

Description: A young boy with short hair and a round face, wearing a white collar and large bow, with vest, coat, skirt and high boots. He is leaning against an ornate chair.

Einstein at the age of 3 in 1882

Description: Studio photo of a boy seated in a relaxed posture and wearing a suit, posed in front of a backdrop of scenery.

Albert Einstein in 1893 (age 14)

Description: Einstein's matriculation certificate at the age of 17. The heading reads

Einstein's matriculation certificate at the age of 17, showing his final grades from the Argovian cantonal school (aargauische Kantonsschule, on a scale of 1–6, with 6 being the best mark)

Albert Einstein was born in Ulm, in the Kingdom of Württemberg in the German Empire on 14 March 1879.[15] His parents were Hermann Einstein, a salesman and engineer, and Pauline Koch. In 1880, the family moved to Munich, where his father and his uncle founded Elektrotechnische Fabrik J. Einstein & Cie, a company that manufactured electrical equipment based on direct current.[15]

The Einsteins were non-observant Ashkenazi Jews. Albert attended a Catholic elementary school from the age of 5 for three years. At the age of 8, he was transferred to the Luitpold Gymnasium (now known as the Albert Einstein Gymnasium), where he received advanced primary and secondary school education until he left Germany seven years later.[16]

In 1894, his father's company failed: direct current (DC) lost the War of Currents to alternating current (AC). In search of business, the Einstein family moved to Italy, first to Milan and then, a few months later, to Pavia. When the family moved to Pavia, Einstein stayed in Munich to finish his studies at the Luitpold Gymnasium. His father intended for him to pursue electrical engineering, but Einstein clashed with authorities and resented the school's regimen and teaching method. He later wrote that the spirit of learning and creative thought were lost in strict rote learning. At the end of December 1894, he travelled to Italy to join his family in Pavia, convincing the school to let him go by using a doctor's note.[17] It was during his time in Italy that he wrote a short essay with the title "On the Investigation of the State of the Ether in a Magnetic Field.[18][19]

In 1895, at the age of 16, Einstein sat the entrance examinations for the Swiss Federal Polytechnic in Zürich (later the Eidgenössische Technische Hochschule ETH). He failed to reach the required standard in the general part of the examination,[20] but obtained exceptional grades in physics and mathematics.[21] On the advice of the principal of the Polytechnic, he attended the Argovian cantonal school (gymnasium) in Aarau, Switzerland, in 1895–96 to complete his secondary schooling. While lodging with the family of Professor Jost Winteler, he fell in love with Winteler's daughter, Marie. (Albert's sister Maja later married Wintelers' son Paul.)[22] In January 1896, with his father's approval, he renounced his citizenship in the German Kingdom of Württemberg to avoid military service.[23] In September 1896, he passed the Swiss Matura with mostly good grades, including a top grade of 6 in physics and mathematical subjects, on a scale of 1–6.[24] Though only 17, he enrolled in the four-year mathematics and physics teaching diploma program at the Zürich Polytechnic. Marie Winteler moved to Olsberg, Switzerland for a teaching post.

Einstein's future wife, Mileva Marić, also enrolled at the Polytechnic that same year. She was the only woman among the six students in the mathematics and physics section of the teaching diploma course. Over the next few years, Einstein and Marić's friendship developed into romance, and they read books together on extra-curricular physics in which Einstein was taking an increasing interest. In 1900, Einstein was awarded the Zürich Polytechnic teaching diploma, but Marić failed the examination with a poor grade in the mathematics component, theory of functions.[25] There have been claims that Marić collaborated with Einstein on his celebrated 1905 papers,[26][27] but historians of physics who have studied the issue find no evidence that she made any substantive contributions.[28][29][30][31]

Marriages and children

Description: Head and shoulders shot of a young, moustached man with dark, curly hair wearing a plaid suit and vest, striped shirt, and a dark tie.

Albert Einstein in 1904 (age 25)

The discovery and publication in 1987 of an early correspondence between Einstein and Marić revealed that they had had a daughter, called "Lieserl" in their letters, born in early 1902 in Novi Sad where Marić was staying with her parents. Marić returned to Switzerland without the child, whose real name and fate are unknown. Einstein probably never saw his daughter. The contents of his letter to Marić in September 1903 suggest that the girl was either adopted or died of scarlet fever in infancy.[32][33]

Description: Einstein, looking relaxed and holding a pipe, stands next to a smiling, well-dressed Elsa who is wearing a fancy hat and fur wrap. She is looking at him.

Einstein with his wife Elsa

Einstein and Marić married in January 1903. In May 1904, the couple's first son, Hans Albert Einstein, was born in Bern, Switzerland. Their second son, Eduard, was born in Zurich in July 1910. In 1914, the couple separated; Einstein moved to Berlin and his wife remained in Zurich with their sons. They divorced on 14 February 1919, having lived apart for five years. Eduard, whom his father called "Tete" (for petit), had a breakdown at about age 20 and was diagnosed with schizophrenia. His mother cared for him and he was also committed to asylums for several periods, including full-time after her death.

The marriage with Marić does not seem to have been very happy. In letters revealed in 2015, Einstein wrote to his early love, Marie Winteler, about his marriage and his still strong feelings for Marie. In 1910 he wrote to her that "I think of you in heartfelt love every spare minute and am so unhappy as only a man can be" while his wife was pregnant with their second child. Einstein spoke about a "misguided love" and a "missed life" regarding his love for Marie.[34]

Einstein married Elsa Löwenthal on 2 June 1919, after having had a relationship with her since 1912. She was a first cousin maternally and a second cousin paternally. In 1933, they emigrated to the United States. In 1935, Elsa Einstein was diagnosed with heart and kidney problems; she died in December 1936.[35]

Patent office

Description: Three young men in suits with high white collars and bow ties, sitting.

Conrad Habicht, Maurice Solovine and Einstein, who founded the Olympia Academy

After graduating, Einstein spent almost two frustrating years searching for a teaching post. He acquired Swiss citizenship in February 1901,[36] but was not conscripted for medical reasons. With the help of Marcel Grossmann's father Einstein secured a job in Bern at the Federal Office for Intellectual Property, the patent office,[37][38] as an assistant examiner.[39][40] He evaluated patent applications for a variety of devices including a gravel sorter and an electromechanical typewriter.[40] In 1903, Einstein's position at the Swiss Patent Office became permanent, although he was passed over for promotion until he "fully mastered machine technology".[41]:370

Much of his work at the patent office related to questions about transmission of electric signals and electrical-mechanical synchronization of time, two technical problems that show up conspicuously in the thought experiments that eventually led Einstein to his radical conclusions about the nature of light and the fundamental connection between space and time.[41]:377

With a few friends he had met in Bern, Einstein started a small discussion group, self-mockingly named "The Olympia Academy", which met regularly to discuss science and philosophy. Their readings included the works of Henri Poincaré, Ernst Mach, and David Hume, which influenced his scientific and philosophical outlook.[42]

Academic career

Description: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/50/Albert_Einstein_%28Nobel%29.png/170px-Albert_Einstein_%28Nobel%29.png

Einstein's official 1921 portrait after receiving the Nobel Prize in Physics

In 1900, his paper "Folgerungen aus den Capillaritätserscheinungen" ("Conclusions from the Capillarity Phenomena") was published in the prestigious Annalen der Physik.[43][44] On 30 April 1905, Einstein completed his thesis, with Alfred Kleiner, Professor of Experimental Physics, serving as pro-forma advisor. As a result, Einstein was awarded a PhD by the University of Zürich, with his dissertation entitled, "A New Determination of Molecular Dimensions."[1][45] That same year, which has been called Einstein's annus mirabilis (miracle year), he published four groundbreaking papers, on the photoelectric effect, Brownian motion, special relativity, and the equivalence of mass and energy, which were to bring him to the notice of the academic world.

By 1908, he was recognized as a leading scientist and was appointed lecturer at the University of Bern. The following year, after giving a lecture on electrodynamics and the relativity principle at the University of Zurich, Alfred Kleiner recommended him to the faculty for a newly created professorship in theoretical physics. Einstein was appointed associate professor in 1909.[46]

Einstein became a full professor at Charles-Ferdinand University in Prague in April 1911, accepting Austrian citizenship in the Austro-Hungarian empire to do so.[47] During his Prague stay Einstein wrote 11 scientific works, 5 of them on radiation mathematics and on quantum theory of the solids. In July 1912 he returned to his alma mater in Zurich. From 1912 until 1914 he was professor of theoretical physics at the ETH in Zurich, where he taught analytical mechanics and thermodynamics. He also studied continuum mechanics, the molecular theory of heat, and the problem of gravitation, on which he worked with mathematician and his friend Marcel Grossmann.[48]

In 1914, he returned to the German Empire after being appointed director of the Kaiser Wilhelm Institute for Physics (1914–1932)[49] and a professor at the Humboldt University of Berlin, but freed from most teaching obligations. He soon became a member of the Prussian Academy of Sciences, and in 1916 was appointed president of the German Physical Society (1916–1918).[50]

Based on calculations Einstein made in 1911, about his new theory of general relativity, light from another star would be bent by the Sun's gravity. In 1919 that prediction was confirmed by Sir Arthur Eddington during the solar eclipse of 29 May 1919. Those observations were published in the international media, making Einstein world famous. On 7 November 1919, the leading British newspaper The Times printed a banner headline that read: "Revolution in Science – New Theory of the Universe – Newtonian Ideas Overthrown".[51]

In 1921, Einstein was awarded the Nobel Prize in Physics for his explanation of the photoelectric effect, as relativity was considered still somewhat controversial. He also received the Copley Medal from the Royal Society in 1925.[3]

1921–1922: Travels abroad

Description: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6d/Einstein_in_NY_1921.jpg/240px-Einstein_in_NY_1921.jpg

Einstein in New York, 1921, his first visit to the United States

Einstein visited New York City for the first time on 2 April 1921, where he received an official welcome by Mayor John Francis Hylan, followed by three weeks of lectures and receptions. He went on to deliver several lectures at Columbia University and Princeton University, and in Washington he accompanied representatives of the National Academy of Science on a visit to the White House. On his return to Europe he was the guest of the British statesman and philosopher Viscount Haldane in London, where he met several renowned scientific, intellectual and political figures, and delivered a lecture at King's College.[52] [53]

He also published an essay, "My First Impression of the U.S.A.," in July 1921, in which he tried briefly to describe some characteristics of Americans, much as Alexis de Tocqueville did, who published his own impressions in Democracy in America (1835).[54] For some of his observations, Einstein was clearly surprised: "What strikes a visitor is the joyous, positive attitude to life . . . The American is friendly, self-confident, optimistic, and without envy."[55]:20

In 1922, his travels took him to Asia and later to Palestine, as part of a six-month excursion and speaking tour, as he visited Singapore, Ceylon and Japan, where he gave a series of lectures to thousands of Japanese. After his first public lecture, he met the emperor and empress at the Imperial Palace, where thousands came to watch. In a letter to his sons, Einstein described his impression of the Japanese as being modest, intelligent, considerate, and having a true feel for art.[56]

On his return voyage, he visited Palestine for 12 days in what would become his only visit to that region. Einstein was greeted as if he were a head of state, rather than a physicist, which included a cannon salute upon arriving at the home of the British high commissioner, Sir Herbert Samuel. During one reception, the building was stormed by people who wanted to see and hear him. In Einstein's talk to the audience, he expressed happiness that the Jewish people were beginning to be recognized as a force in the world.[57]

1930–1931: Travel to U.S.

In December 1930, Einstein visited America for the second time, originally intended as a two-month working visit as a research fellow at the California Institute of Technology. After the national attention he received during his first trip to the U.S., he and his arrangers aimed to protect his privacy. Although swamped with telegrams and invitations to receive awards or speak publicly, he declined them all.[58]

Description: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e2/Albert_Einstein_and_Charlie_Chaplin_-_1931.jpg/220px-Albert_Einstein_and_Charlie_Chaplin_-_1931.jpg

Charlie Chaplin and Einstein at the Hollywood premier of City Lights, January 1931

After arriving in New York City, Einstein was taken to various places and events, including Chinatown, a lunch with the editors of the New York Times, and a performance of Carmen at the Metropolitan Opera, where he was cheered by the audience on his arrival. During the days following, he was given the keys to the city by Mayor Jimmy Walker and met the president of Columbia University, who described Einstein as "the ruling monarch of the mind."[59] Harry Emerson Fosdick, pastor at New York's Riverside Church, gave Einstein a tour of the church and showed him a full-size statue that the church made of Einstein, standing at the entrance.[59] Also during his stay in New York, he joined a crowd of 15,000 people at Madison Square Garden during a Hanukkah celebration.[59]

Einstein next traveled to California where he met Caltech president and Nobel laureate, Robert A. Millikan. His friendship with Millikan was "awkward", as Millikan "had a penchant for patriotic militarism," where Einstein was a pronounced pacifist.[60] During an address to Caltech's students, Einstein noted that science was often inclined to do more harm than good.[61]

This aversion to war also led Einstein to befriend author Upton Sinclair and film star Charlie Chaplin, both noted for their pacifism. Carl Laemmle, head of Universal Studios, gave Einstein a tour of his studio and introduced him to Chaplin. They had an instant rapport, with Chaplin inviting Einstein and his wife, Elsa, to his home for dinner. Chaplin said Einstein's outward persona, calm and gentle, seemed to conceal a "highly emotional temperament," from which came his "extraordinary intellectual energy."[62]:320

Chaplin also remembers Elsa telling him about the time Einstein conceived his theory of relativity. During breakfast one morning, he seemed lost in thought and ignored his food. She asked him if something was bothering him. He sat down at his piano and started playing. He continued playing and writing notes for half an hour, then went upstairs to his study, where he remained for two weeks, with Elsa bringing up his food. At the end of the two weeks he came downstairs with two sheets of paper bearing his theory.[62]:320

Chaplin's film, City Lights, was to premier a few days later in Hollywood, and Chaplin invited Einstein and Elsa to join him as his special guests. Walter Isaacson, Einstein's biographer, described this as "one of the most memorable scenes in the new era of celebrity." Einstein and Chaplin arrived together, in black tie, with Elsa joining them, "beaming." The audience applauded as they entered the theater.[61] Chaplin visited Einstein at his home on a later trip to Berlin, and recalled his "modest little flat" and the piano at which he had begun writing his theory. Chaplin speculated that it was "possibly used as kindling wood by the Nazis."[62]:322

1933: Emigration to U.S.

Description: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8b/Einstein-cartoon1.jpg/220px-Einstein-cartoon1.jpg

Cartoon of Einstein, who has shed his "Pacifism" wings, standing next to a pillar labeled "World Peace." He is rolling up his sleeves and holding a sword labeled "Preparedness" (by Charles R. Macauley, c. 1933).

In February 1933 while on a visit to the United States, Einstein knew he could not return to Germany with the rise to power of the Nazis under Germany's new chancellor, Adolf Hitler.[63][64]

While at American universities in early 1933, he undertook his third two-month visiting professorship at the California Institute of Technology in Pasadena. He and his wife Elsa returned to Belgium by ship in March, and during the trip they learned that their cottage was raided by the Nazis and his personal sailboat confiscated. Upon landing in Antwerp on 28 March, he immediately went to the German consulate and turned in his passport, formally renouncing his German citizenship.[65] A few years later, the Nazis sold his boat and turned his cottage into an Aryan youth camp.[66]

Refugee status

In April 1933, he also discovered that the new German government had passed laws barring Jews from holding any official positions, including teaching at universities.[65] Historian Gerald Holton describes how, with "virtually no audible protest being raised by their colleagues," thousands of Jewish scientists were suddenly forced to give up their university positions and their names were removed from the rolls of institutions where they were employed.[55]

A month later, Einstein's works were among those targeted by Nazi book burnings, with Nazi propaganda minister Joseph Goebbels proclaiming, "Jewish intellectualism is dead."[65] One German magazine included him in a list of enemies of the German regime with the phrase, "not yet hanged", offering a $5,000 bounty on his head.[65][67] In a subsequent letter to physicist and friend, Max Born, who had already emigrated from Germany to England, Einstein wrote, "... I must confess that the degree of their brutality and cowardice came as something of a surprise."[65] After moving to the U.S., he described the book burnings as a "spontaneous emotional outburst" by those who "shun popular enlightenment," and "more than anything else in the world, fear the influence of men of intellectual independence."[68]:197

Description: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/0/03/Einstein_and_Locker-Lampson.jpeg/220px-Einstein_and_Locker-Lampson.jpeg

Einstein surrounded by Oliver Locker-Lampson (seated) and assistants assigned to protect him

Einstein was now without a permanent home, unsure where he would live and work, and equally worried about the fate of countless other scientists still in Germany. He rented a house in De Haan, Belgium where he lived for a few months. In late July 1933, he went to England for about six weeks at the personal invitation of British naval officer Commander Oliver Locker-Lampson, who had become friends with Einstein in the preceding years. To protect Einstein, Locker-Lampson secretly had two assistants watch over him at his secluded cottage outside of London, with the press publishing a photo of them guarding Einstein.[69]

Locker-Lampson took Einstein to meet Winston Churchill at his home, and later, Austen Chamberlain and former Prime Minister Lloyd George.[70] Einstein asked them to help bring Jewish scientists out of Germany. British historian Martin Gilbert notes that Churchill responded immediately, and sent his friend, physicist Frederick Lindemann to Germany to seek out Jewish scientists and place them in British universities.[71] Churchill later observed that as a result of Germany having driven the Jews out, they lowered their "technical standards," and had put the Allies' technology ahead of theirs.[71]

Einstein later contacted leaders of other nations, including Turkey's Prime Minister, İsmet İnönü, who he wrote in September 1933 requesting placement of unemployed German-Jewish scientists. As a result of Einstein's letter, Jewish invitees to Turkey eventually totaled over "1,000 saved individuals."[72]

Locker-Lampson also submitted a bill to parliament to extend British citizenship to Einstein, during which period Einstein made a number of public appearances describing the crisis brewing in Europe. The bill failed to become law, however, and Einstein then accepted an earlier offer from the Princeton Institute for Advanced Study, in the U.S., to become a resident scholar.[73]

Resident scholar at the Institute for Advanced Study

Description: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6f/Einstein-formal_portrait-35.jpg/220px-Einstein-formal_portrait-35.jpg

Portrait taken in 1935 in Princeton

In October 1933 Einstein returned to the U.S. and took up a position at the Institute for Advanced Study (in Princeton, New Jersey),[73][74] noted for having become a refuge for scientists fleeing Nazi Germany.[75] At the time, most American universities, including Harvard, Princeton and Yale, had minimal or no Jewish faculty or students, as a result of their Jewish quota which lasted until the late 1940s.[75]

He was still undecided on his future (he had offers from European universities, including Oxford) where he stayed for three short periods between May 1931 and June 1933,[76][77] but in 1935 he arrived at the decision to remain permanently in the United States and apply for citizenship.[73][78]

Einstein's affiliation with the Institute for Advanced Study would last until his death in 1955.[79] He was one of the four first selected (two of the others being John von Neumann and Kurt Gödel) at the new Institute, where he soon developed a close friendship with Gödel. The two would take long walks together discussing their work. Bruria Kaufman, his assistant, later became a physicist. During this period, Einstein tried to develop a unified field theory and to refute the accepted interpretation of quantum physics, both unsuccessfully.

Other scientists also fled to America, including Nobel laureates and professors of theoretical physics. With so many other Jewish scientists now forced by circumstances to live in America, often working side by side, Einstein wrote. "In my whole life I have never felt so Jewish as now."[65]

World War II and the Manhattan Project

In 1939, a group of Hungarian scientists that included émigré physicist Leó Szilárd attempted to alert Washington of ongoing Nazi atomic bomb research. The group's warnings were discounted.[80] Einstein and Szilárd, along with other refugees such as Edward Teller and Eugene Wigner, "regarded it as their responsibility to alert Americans to the possibility that German scientists might win the race to build an atomic bomb, and to warn that Hitler would be more than willing to resort to such a weapon."[81][82]

Description: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5c/NehEin.jpg/220px-NehEin.jpg

First Indian Prime Minister Jawaharlal Nehru with Einstein at Princeton University, 1949

To make certain the U.S. was aware of the danger, in July 1939, a few months before the beginning of World War II in Europe, Szilárd and Wigner visited Einstein to explain the possibility of atomic bombs, which Einstein, a pacifist, said he had never considered.[83][84] He was asked to lend his support by writing a letter, with Szilárd, to President Roosevelt, recommending the U.S. pay attention and engage in its own nuclear weapons research. A secret German facility, apparently the largest of the Third Reich, covering 75 acres in an underground complex, was discovered in Austria in December 2014 and may have been planned for use in nuclear research and development.[85]

The letter is believed to be "arguably the key stimulus for the U.S. adoption of serious investigations into nuclear weapons on the eve of the U.S. entry into World War II".[86] In addition to the letter, Einstein used his connections with the Belgian Royal Family[87] and the Belgian queen mother[80] to get access with a personal envoy to the White House's Oval Office.[80] President Roosevelt could not take the risk of allowing Hitler to possess atomic bombs first. As a result of Einstein's letter and his meetings with Roosevelt, the U.S. entered the "race" to develop the bomb, drawing on its "immense material, financial, and scientific resources" to initiate the Manhattan Project. It became the only country to successfully develop an atomic bomb during World War II.

For Einstein, "war was a disease ... [and] he called for resistance to war." By signing the letter to Roosevelt he went against his pacifist principles.[88] In 1954, a year before his death, Einstein said to his old friend, Linus Pauling, "I made one great mistake in my life—when I signed the letter to President Roosevelt recommending that atom bombs be made; but there was some justification—the danger that the Germans would make them ..."[89]

US citizenship

Description: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8a/Citizen-Einstein.jpg/220px-Citizen-Einstein.jpg

Einstein accepting U.S. citizenship certificate from judge Phillip Forman

Einstein became an American citizen in 1940. Not long after settling into his career at the Institute for Advanced Study (in Princeton, New Jersey), he expressed his appreciation of the meritocracy in American culture when compared to Europe. He recognized the "right of individuals to say and think what they pleased", without social barriers, and as a result, individuals were encouraged, he said, to be more creative, a trait he valued from his own early education.[90]

Personal life

Supporter of civil rights

Einstein was a passionate, committed antiracist and joined National Association for the Advancement of Colored People (NAACP) in Princeton, where he campaigned for the civil rights of African Americans. He considered racism America's "worst disease,"[67] seeing it as "handed down from one generation to the next."[91] As part of his involvement, he corresponded with civil rights activist W. E. B. Du Bois and was prepared to testify on his behalf during his trial in 1951.[92]:565 When Einstein offered to be a character witness for Du Bois, the judge decided to drop the case.[93]

Description: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d3/Albert_Einstein_Head.jpg/220px-Albert_Einstein_Head.jpg

Einstein in 1947

In 1946 Einstein visited Lincoln University in Pennsylvania where he was awarded an honorary degree. Lincoln was the first university in the United States to grant college degrees to blacks, including Langston Hughes and Thurgood Marshall. To its students, Einstein gave a speech about racism in America, adding, "I do not intend to be quiet about it."[93] A resident of Princeton recalls that Einstein had once paid the college tuition for a black student,[93] and black physicist Sylvester James Gates states that Einstein had been one of his early science heroes, later finding out about Einstein's support for civil rights.[93]

Assisting Zionist causes

Einstein was a figurehead leader in helping establish the Hebrew University of Jerusalem, which opened in 1925, and was among its first Board of Governors. Earlier, in 1921, he was asked by the biochemist and president of the World Zionist Organization, Chaim Weizmann, to help raise funds for the planned university.[94] He also submitted various suggestions as to its initial programs.

Among those, he advised first creating an Institute of Agriculture in order to settle the undeveloped land. That should be followed, he suggested, by a Chemical Institute and an Institute of Microbiology, to fight the various ongoing epidemics such as malaria, which he called an "evil" that was undermining a third of the country's development.[95]:161 Establishing an Oriental Studies Institute, to include language courses given in both Hebrew and Arabic, for scientific exploration of the country and its historical monuments, was also important.[95]:158

Chaim Weizmann later became Israel's first president. Upon his death while in office in November 1952 and at the urging of Ezriel Carlebach, Prime Minister David Ben-Gurion offered Einstein the position of President of Israel, a mostly ceremonial post.[96][97] The offer was presented by Israel's ambassador in Washington, Abba Eban, who explained that the offer "embodies the deepest respect which the Jewish people can repose in any of its sons".[98] Einstein declined, and wrote in his response that he was "deeply moved", and "at once saddened and ashamed" that he could not accept it.[98]

Love of music

If I were not a physicist, I would probably be a musician. I often think in music. I live my daydreams in music. I see my life in terms of music... I get most joy in life out of music.

Albert Einstein[99][100]

Einstein developed an appreciation of music at an early age. His mother played the piano reasonably well and wanted her son to learn the violin, not only to instill in him a love of music but also to help him assimilate into German culture. According to conductor Leon Botstein, Einstein is said to have begun playing when he was 5, although he did not enjoy it at that age.[101]

Description: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/1/13/Albert_Einstein_violin.jpg/200px-Albert_Einstein_violin.jpg

Albert Einstein playing violin

Description: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/09/Rabindranath_with_Einstein.jpg/200px-Rabindranath_with_Einstein.jpg

Einstein with musician and Nobel laureate Rabindranath Tagore, 1930

When he turned 13 he discovered the violin sonatas of Mozart, whereupon "Einstein fell in love" with Mozart's music and studied music more willingly. He taught himself to play without "ever practicing systematically", he said, deciding that "love is a better teacher than a sense of duty."[101] At age 17, he was heard by a school examiner in Aarau as he played Beethoven's violin sonatas, the examiner stating afterward that his playing was "remarkable and revealing of 'great insight'." What struck the examiner, writes Botstein, was that Einstein "displayed a deep love of the music, a quality that was and remains in short supply. Music possessed an unusual meaning for this student."[101]

Music took on a pivotal and permanent role in Einstein's life from that period on. Although the idea of becoming a professional himself was not on his mind at any time, among those with whom Einstein played chamber music were a few professionals, and he performed for private audiences and friends. Chamber music had also become a regular part of his social life while living in Bern, Zürich, and Berlin, where he played with Max Planck and his son, among others. He is sometimes erroneously credited as the editor of the 1937 edition of the Köchel catalogue of Mozart's work; that edition was actually prepared by Alfred Einstein.

In 1931, while engaged in research at the California Institute of Technology, he visited the Zoellner family conservatory in Los Angeles, where he played some of Beethoven and Mozart's works with members of the Zoellner Quartet.[102][103] Near the end of his life, when the young Juilliard Quartet visited him in Princeton, he played his violin with them, and the quartet was "impressed by Einstein's level of coordination and intonation."[101]

Political and religious views

Main articles: Albert Einstein's political views and Albert Einstein's religious views

Description: Casual group shot of four men and two women standing on a brick pavement.

Albert Einstein with his wife Elsa Einstein and Zionist leaders, including future President of Israel Chaim Weizmann, his wife Vera Weizmann, Menahem Ussishkin, and Ben-Zion Mossinson on arrival in New York City in 1921

Einstein's political view was in favor of socialism and critical of capitalism, which he detailed in his essays such as "Why Socialism?".[104][105] Einstein offered and was called on to give judgments and opinions on matters often unrelated to theoretical physics or mathematics.[73] He strongly advocated the idea of a democratic global government that would check the power of nation-states in the framework of a world federation.[106]

Einstein's views about religious belief have been collected from interviews and original writings. He called himself an agnostic, while disassociating himself from the label atheist.[107] He said he believed in the "pantheistic" God of Baruch Spinoza, but not in a personal god, a belief he criticized.[108][109] Einstein once wrote: "I do not believe in a personal God and I have never denied this but expressed it clearly".[110]

Death

On 17 April 1955, Albert Einstein experienced internal bleeding caused by the rupture of an abdominal aortic aneurysm, which had previously been reinforced surgically by Rudolph Nissen in 1948.[111] He took the draft of a speech he was preparing for a television appearance commemorating the State of Israel's seventh anniversary with him to the hospital, but he did not live long enough to complete it.[112]

Einstein refused surgery, saying: "I want to go when I want. It is tasteless to prolong life artificially. I have done my share, it is time to go. I will do it elegantly."[113] He died in Princeton Hospital early the next morning at the age of 76, having continued to work until near the end.

During the autopsy, the pathologist of Princeton Hospital, Thomas Stoltz Harvey, removed Einstein's brain for preservation without the permission of his family, in the hope that the neuroscience of the future would be able to discover what made Einstein so intelligent.[114] Einstein's remains were cremated and his ashes were scattered at an undisclosed location.[115][116]

In his lecture at Einstein's memorial, nuclear physicist Robert Oppenheimer summarized his impression of him as a person: "He was almost wholly without sophistication and wholly without worldliness ... There was always with him a wonderful purity at once childlike and profoundly stubborn."[117]

Scientific career

Throughout his life, Einstein published hundreds of books and articles.[11][15] In addition to the work he did by himself he also collaborated with other scientists on additional projects including the Bose–Einstein statistics, the Einstein refrigerator and others.[118]

1905 – Annus Mirabilis papers

Main articles: Annus Mirabilis papers, Photoelectric effect, Special theory of relativity, Mass–energy equivalence and Brownian motion

The Annus Mirabilis papers are four articles pertaining to the photoelectric effect (which gave rise to quantum theory), Brownian motion, the special theory of relativity, and E = mc2 that Albert Einstein published in the Annalen der Physik scientific journal in 1905. These four works contributed substantially to the foundation of modern physics and changed views on space, time, and matter. The four papers are:

Title (translated)

Area of focus

Received

Published

Significance

On a Heuristic Viewpoint Concerning the Production and Transformation of Light

Photoelectric effect

18 March

9 June

Resolved an unsolved puzzle by suggesting that energy is exchanged only in discrete amounts (quanta).[119] This idea was pivotal to the early development of quantum theory.[120]

On the Motion of Small Particles Suspended in a Stationary Liquid, as Required by the Molecular Kinetic Theory of Heat

Brownian motion

11 May

18 July

Explained empirical evidence for the atomic theory, supporting the application of statistical physics.

On the Electrodynamics of Moving Bodies

Special relativity

30 June

26 September

Reconciled Maxwell's equations for electricity and magnetism with the laws of mechanics by introducing major changes to mechanics close to the speed of light, resulting from analysis based on empirical evidence that the speed of light is independent of the motion of the observer.[121] Discredited the concept of a "luminiferous ether."[122]

Does the Inertia of a Body Depend Upon Its Energy Content?

Matter–energy equivalence

27 September

21 November

Equivalence of matter and energy, E = mc2 (and by implication, the ability of gravity to "bend" light), the existence of "rest energy", and the basis of nuclear energy.

Thermodynamic fluctuations and statistical physics

Main articles: Statistical mechanics, thermal fluctuations and statistical physics

Albert Einstein's first paper[123] submitted in 1900 to Annalen der Physik was on capillary attraction. It was published in 1901 with the title "Folgerungen aus den Capillaritätserscheinungen", which translates as "Conclusions from the capillarity phenomena". Two papers he published in 1902–1903 (thermodynamics) attempted to interpret atomic phenomena from a statistical point of view. These papers were the foundation for the 1905 paper on Brownian motion, which showed that Brownian movement can be construed as firm evidence that molecules exist. His research in 1903 and 1904 was mainly concerned with the effect of finite atomic size on diffusion phenomena.[123]

General principles

He articulated the principle of relativity. This was understood by Hermann Minkowski to be a generalization of rotational invariance from space to space-time. Other principles postulated by Einstein and later vindicated are the principle of equivalence and the principle of adiabatic invariance of the quantum number.

Theory of relativity and E = mc²

Main article: History of special relativity

Einstein's "Zur Elektrodynamik bewegter Körper" ("On the Electrodynamics of Moving Bodies") was received on 30 June 1905 and published 26 September of that same year. It reconciles Maxwell's equations for electricity and magnetism with the laws of mechanics, by introducing major changes to mechanics close to the speed of light. This later became known as Einstein's special theory of relativity.

Consequences of this include the time-space frame of a moving body appearing to slow down and contract (in the direction of motion) when measured in the frame of the observer. This paper also argued that the idea of a luminiferous aether—one of the leading theoretical entities in physics at the time—was superfluous.[124]

In his paper on mass–energy equivalence, Einstein produced E = mc2 from his special relativity equations.[125] Einstein's 1905 work on relativity remained controversial for many years, but was accepted by leading physicists, starting with Max Planck.[126][127]

Photons and energy quanta

Description: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f5/Photoelectric_effect.svg/170px-Photoelectric_effect.svg.png

The photoelectric effect. Incoming photons on the left strike a metal plate (bottom), and eject electrons, depicted as flying off to the right.

Main articles: Photon and Quantum

In a 1905 paper,[128] Einstein postulated that light itself consists of localized particles (quanta). Einstein's light quanta were nearly universally rejected by all physicists, including Max Planck and Niels Bohr. This idea only became universally accepted in 1919, with Robert Millikan's detailed experiments on the photoelectric effect, and with the measurement of Compton scattering.

Einstein concluded that each wave of frequency f is associated with a collection of photons with energy hf each, where h is Planck's constant. He does not say much more, because he is not sure how the particles are related to the wave. But he does suggest that this idea would explain certain experimental results, notably the photoelectric effect.[128]

Quantized atomic vibrations

Main article: Einstein solid

In 1907, Einstein proposed a model of matter where each atom in a lattice structure is an independent harmonic oscillator. In the Einstein model, each atom oscillates independently—a series of equally spaced quantized states for each oscillator. Einstein was aware that getting the frequency of the actual oscillations would be different, but he nevertheless proposed this theory because it was a particularly clear demonstration that quantum mechanics could solve the specific heat problem in classical mechanics. Peter Debye refined this model.[129]

Adiabatic principle and action-angle variables

Main article: Old quantum theory

Throughout the 1910s, quantum mechanics expanded in scope to cover many different systems. After Ernest Rutherford discovered the nucleus and proposed that electrons orbit like planets, Niels Bohr was able to show that the same quantum mechanical postulates introduced by Planck and developed by Einstein would explain the discrete motion of electrons in atoms, and the periodic table of the elements.

Einstein contributed to these developments by linking them with the 1898 arguments Wilhelm Wien had made. Wien had shown that the hypothesis of adiabatic invariance of a thermal equilibrium state allows all the blackbody curves at different temperature to be derived from one another by a simple shifting process. Einstein noted in 1911 that the same adiabatic principle shows that the quantity which is quantized in any mechanical motion must be an adiabatic invariant. Arnold Sommerfeld identified this adiabatic invariant as the action variable of classical mechanics.

Wave–particle duality

Description: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/11/Albert_Einstein_photo_1921.jpg/170px-Albert_Einstein_photo_1921.jpg

Einstein during his visit to the United States

Main article: Wave–particle duality

Although the patent office promoted Einstein to Technical Examiner Second Class in 1906, he had not given up on academia. In 1908, he became a Privatdozent at the University of Bern.[130] In "über die Entwicklung unserer Anschauungen über das Wesen und die Konstitution der Strahlung" ("The Development of our Views on the Composition and Essence of Radiation"), on the quantization of light, and in an earlier 1909 paper, Einstein showed that Max Planck's energy quanta must have well-defined momenta and act in some respects as independent, point-like particles. This paper introduced the photon concept (although the name photon was introduced later by Gilbert N. Lewis in 1926) and inspired the notion of wave–particle duality in quantum mechanics. Einstein saw this wave-particle duality in radiation as concrete evidence for his conviction that physics needed a new, unified foundation.

Theory of critical opalescence

Main article: Critical opalescence

Einstein returned to the problem of thermodynamic fluctuations, giving a treatment of the density variations in a fluid at its critical point. Ordinarily the density fluctuations are controlled by the second derivative of the free energy with respect to the density. At the critical point, this derivative is zero, leading to large fluctuations. The effect of density fluctuations is that light of all wavelengths is scattered, making the fluid look milky white. Einstein relates this to Rayleigh scattering, which is what happens when the fluctuation size is much smaller than the wavelength, and which explains why the sky is blue.[131] Einstein quantitatively derived critical opalescence from a treatment of density fluctuations, and demonstrated how both the effect and Rayleigh scattering originate from the atomistic constitution of matter.

Zero-point energy

Main article: Zero-point energy

Einstein's physical intuition led him to note that Planck's oscillator energies had an incorrect zero point. He modified Planck's hypothesis by stating that the lowest energy state of an oscillator is equal to 12hf, to half the energy spacing between levels. This argument, which was made in 1913 in collaboration with Otto Stern, was based on the thermodynamics of a diatomic molecule which can split apart into two free atoms.

General relativity and the equivalence principle

Main article: History of general relativity

See also: Principle of equivalence, Theory of relativity and Einstein field equations

Description: Black circle covering the sun, rays visible around it, in a dark sky.

Eddington's photograph of a solar eclipse

General relativity (GR) is a theory of gravitation that was developed by Albert Einstein between 1907 and 1915. According to general relativity, the observed gravitational attraction between masses results from the warping of space and time by those masses. General relativity has developed into an essential tool in modern astrophysics. It provides the foundation for the current understanding of black holes, regions of space where gravitational attraction is so strong that not even light can escape.

As Albert Einstein later said, the reason for the development of general relativity was that the preference of inertial motions within special relativity was unsatisfactory, while a theory which from the outset prefers no state of motion (even accelerated ones) should appear more satisfactory.[132] Consequently, in 1908 he published an article on acceleration under special relativity. In that article, he argued that free fall is really inertial motion, and that for a free-falling observer the rules of special relativity must apply. This argument is called the equivalence principle. In the same article, Einstein also predicted the phenomenon of gravitational time dilation. In 1911, Einstein published another article expanding on the 1907 article, in which additional effects such as the deflection of light by massive bodies were predicted.

Hole argument and Entwurf theory

Main article: Hole argument

While developing general relativity, Einstein became confused about the gauge invariance in the theory. He formulated an argument that led him to conclude that a general relativistic field theory is impossible. He gave up looking for fully generally covariant tensor equations, and searched for equations that would be invariant under general linear transformations only.

In June 1913, the Entwurf ("draft") theory was the result of these investigations. As its name suggests, it was a sketch of a theory, with the equations of motion supplemented by additional gauge fixing conditions. Simultaneously less elegant and more difficult than general relativity, after more than two years of intensive work Einstein abandoned the theory in November 1915 after realizing that the hole argument was mistaken.[133]

Cosmology

Main article: Cosmology

Part of a series on

Physical cosmology

Description: Full-sky image derived from nine years' WMAP data

Early universe[show]

Expansion · Future[show]

Components · Structure[show]

Experiments[show]

Scientists[show]

Subject history[show]

In 1917, Einstein applied the general theory of relativity to model the structure of the universe as a whole. He apprehended that his equations predicted the universe to be either contracting or expanding. He wanted the universe to be eternal and unchanging, but this type of universe is not consistent with relativity. To fix this, Einstein modified the general theory by introducing a new notion, the cosmological constant, which he called ''Lambda''.[134] The purpose of Lambda was to rectify the effects of gravity and allow the whole system to stay balanced. With a positive cosmological constant, the universe could be an eternal static sphere. However, in 1929, Edwin Hubble confirmed that the universe is expanding, Einstein exclaimed after his Mount Wilson visit with Hubble: "If there is no quasi-static world, then away with the cosmological term!"[135][136] and Einstein supposedly discarded the cosmological constant.

Einstein believed a spherical static universe is philosophically preferred, because it would obey Mach's principle. He had shown that general relativity incorporates Mach's principle to a certain extent in frame dragging by gravitomagnetic fields, but he knew that Mach's idea would not work if space goes on forever. In a closed universe, he believed that Mach's principle would hold. Mach's principle has generated much controversy over the years.

In many of Einstein biographies, writers claim that he called the creation of Lambda his "biggest blunder". Recently, astrophysicist Mario Livio showed that Einstein possibly never said that.[137] Instead of discarding Lambda, Einstein was continually experimenting with it.[138]

In late 2013, Irish physicist Cormac O'Raifeartaigh, happened to discover a handwritten manuscript by Einstein which was since then overlooked by other scientists. The research paper was titled ''"Zum kosmologischen Problem"'' ("About the Cosmological Problem").[139][140] And Einstein proposed a revision of his model, still with a cosmological constant, but now the constant was responsible for the creation of new matter as the universe expanded. Thus, the average density of the system never changed. He stated in the paper, ''"In what follows, I would like to draw attention to a solution to equation (1) that can account for Hubbel's [sic] facts, and in which the density is constant over time." And: "If one considers a physically bounded volume, particles of matter will be continually leaving it. For the density to remain constant, new particles of matter must be continually formed in the volume from space."''

This is consistent with the now-obsolete Steady State model of cosmology, proposed later in 1949, and with today's modern understanding of dark energy.[141]

Modern quantum theory

Main article: Schrödinger equation

Description: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a0/NYT_May_4%2C_1935.jpg/220px-NYT_May_4%2C_1935.jpg

Newspaper headline on May 4, 1935

Einstein was displeased with quantum theory and mechanics (the very theory he helped create), despite its acceptance by other physicists, stating that God "is not playing at dice."[142] Einstein continued to maintain his disbelief in the theory, and attempted unsuccessfully to disprove it until he died at the age of 76.[143] In 1917, at the height of his work on relativity, Einstein published an article in Physikalische Zeitschrift that proposed the possibility of stimulated emission, the physical process that makes possible the maser and the laser.[144] This article showed that the statistics of absorption and emission of light would only be consistent with Planck's distribution law if the emission of light into a mode with n photons would be enhanced statistically compared to the emission of light into an empty mode. This paper was enormously influential in the later development of quantum mechanics, because it was the first paper to show that the statistics of atomic transitions had simple laws. Einstein discovered Louis de Broglie's work, and supported his ideas, which were received skeptically at first. In another major paper from this era, Einstein gave a wave equation for de Broglie waves, which Einstein suggested was the Hamilton–Jacobi equation of mechanics. This paper would inspire Schrödinger's work of 1926.

Bose–Einstein statistics

Main article: Bose–Einstein statistics

In 1924, Einstein received a description of a statistical model from Indian physicist Satyendra Nath Bose, based on a counting method that assumed that light could be understood as a gas of indistinguishable particles. Einstein noted that Bose's statistics applied to some atoms as well as to the proposed light particles, and submitted his translation of Bose's paper to the Zeitschrift für Physik. Einstein also published his own articles describing the model and its implications, among them the Bose–Einstein condensate phenomenon that some particulates should appear at very low temperatures.[145] It was not until 1995 that the first such condensate was produced experimentally by Eric Allin Cornell and Carl Wieman using ultra-cooling equipment built at the NISTJILA laboratory at the University of Colorado at Boulder.[146] Bose–Einstein statistics are now used to describe the behaviors of any assembly of bosons. Einstein's sketches for this project may be seen in the Einstein Archive in the library of the Leiden University.[118]

Energy momentum pseudotensor

Main article: Stress-energy-momentum pseudotensor

General relativity includes a dynamical spacetime, so it is difficult to see how to identify the conserved energy and momentum. Noether's theorem allows these quantities to be determined from a Lagrangian with translation invariance, but general covariance makes translation invariance into something of a gauge symmetry. The energy and momentum derived within general relativity by Noether's presecriptions do not make a real tensor for this reason.

Einstein argued that this is true for fundamental reasons, because the gravitational field could be made to vanish by a choice of coordinates. He maintained that the non-covariant energy momentum pseudotensor was in fact the best description of the energy momentum distribution in a gravitational field. This approach has been echoed by Lev Landau and Evgeny Lifshitz, and others, and has become standard.

The use of non-covariant objects like pseudotensors was heavily criticized in 1917 by Erwin Schrödinger and others.

Unified field theory

Main article: Classical unified field theories

Following his research on general relativity, Einstein entered into a series of attempts to generalize his geometric theory of gravitation to include electromagnetism as another aspect of a single entity. In 1950, he described his "unified field theory" in a Scientific American article entitled "On the Generalized Theory of Gravitation".[147] Although he continued to be lauded for his work, Einstein became increasingly isolated in his research, and his efforts were ultimately unsuccessful. In his pursuit of a unification of the fundamental forces, Einstein ignored some mainstream developments in physics, most notably the strong and weak nuclear forces, which were not well understood until many years after his death. Mainstream physics, in turn, largely ignored Einstein's approaches to unification. Einstein's dream of unifying other laws of physics with gravity motivates modern quests for a theory of everything and in particular string theory, where geometrical fields emerge in a unified quantum-mechanical setting.

Wormholes

Main article: Wormhole

Einstein collaborated with others to produce a model of a wormhole. His motivation was to model elementary particles with charge as a solution of gravitational field equations, in line with the program outlined in the paper "Do Gravitational Fields play an Important Role in the Constitution of the Elementary Particles?". These solutions cut and pasted Schwarzschild black holes to make a bridge between two patches.

If one end of a wormhole was positively charged, the other end would be negatively charged. These properties led Einstein to believe that pairs of particles and antiparticles could be described in this way.

Einstein–Cartan theory

Main article: Einstein–Cartan theory

Description: Einstein, sitting at a table, looks up from the papers he is reading and into the camera.

Einstein at his office, University of Berlin, 1920

In order to incorporate spinning point particles into general relativity, the affine connection needed to be generalized to include an antisymmetric part, called the torsion. This modification was made by Einstein and Cartan in the 1920s.

Equations of motion

Main article: Einstein–Infeld–Hoffmann equations

The theory of general relativity has a fundamental law—the Einstein equations which describe how space curves, the geodesic equation which describes how particles move may be derived from the Einstein equations.

Since the equations of general relativity are non-linear, a lump of energy made out of pure gravitational fields, like a black hole, would move on a trajectory which is determined by the Einstein equations themselves, not by a new law. So Einstein proposed that the path of a singular solution, like a black hole, would be determined to be a geodesic from general relativity itself.

This was established by Einstein, Infeld, and Hoffmann for pointlike objects without angular momentum, and by Roy Kerr for spinning objects.

Other investigations

Main article: Einstein's unsuccessful investigations

Einstein conducted other investigations that were unsuccessful and abandoned. These pertain to force, superconductivity, gravitational waves, and other research.

Collaboration with other scientists

Description: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6e/Solvay_conference_1927.jpg/220px-Solvay_conference_1927.jpg

The 1927 Solvay Conference in Brussels, a gathering of the world's top physicists. Einstein in the center.

In addition to longtime collaborators Leopold Infeld, Nathan Rosen, Peter Bergmann and others, Einstein also had some one-shot collaborations with various scientists.

Einstein–de Haas experiment

Main article: Einstein–de Haas effect

Einstein and De Haas demonstrated that magnetization is due to the motion of electrons, nowadays known to be the spin. In order to show this, they reversed the magnetization in an iron bar suspended on a torsion pendulum. They confirmed that this leads the bar to rotate, because the electron's angular momentum changes as the magnetization changes. This experiment needed to be sensitive, because the angular momentum associated with electrons is small, but it definitively established that electron motion of some kind is responsible for magnetization.

Schrödinger gas model

Einstein suggested to Erwin Schrödinger that he might be able to reproduce the statistics of a Bose–Einstein gas by considering a box. Then to each possible quantum motion of a particle in a box associate an independent harmonic oscillator. Quantizing these oscillators, each level will have an integer occupation number, which will be the number of particles in it.

This formulation is a form of second quantization, but it predates modern quantum mechanics. Erwin Schrödinger applied this to derive the thermodynamic properties of a semiclassical ideal gas. Schrödinger urged Einstein to add his name as co-author, although Einstein declined the invitation.[148]

Einstein refrigerator

Main article: Einstein refrigerator

In 1926, Einstein and his former student Leó Szilárd co-invented (and in 1930, patented) the Einstein refrigerator. This absorption refrigerator was then revolutionary for having no moving parts and using only heat as an input.[149] On 11 November 1930, U.S. Patent 1,781,541 was awarded to Albert Einstein and Leó Szilárd for the refrigerator. Their invention was not immediately put into commercial production, and the most promising of their patents were acquired by the Swedish company Electrolux.[150]

Bohr versus Einstein

Main article: Bohr–Einstein debates

Description: Two men sitting, looking relaxed. A dark-haired Bohr is talking while Einstein looks sceptical.

Einstein and Niels Bohr, 1925

The Bohr–Einstein debates were a series of public disputes about quantum mechanics between Albert Einstein and Niels Bohr who were two of its founders. Their debates are remembered because of their importance to the philosophy of science.[151][152][153]

Einstein–Podolsky–Rosen paradox

Main article: EPR paradox

In 1935, Einstein returned to the question of quantum mechanics. He considered how a measurement on one of two entangled particles would affect the other. He noted, along with his collaborators, that by performing different measurements on the distant particle, either of position or momentum, different properties of the entangled partner could be discovered without disturbing it in any way.

He then used a hypothesis of local realism to conclude that the other particle had these properties already determined. The principle he proposed is that if it is possible to determine what the answer to a position or momentum measurement would be, without in any way disturbing the particle, then the particle actually has values of position or momentum.

This principle distilled the essence of Einstein's objection to quantum mechanics. As a physical principle, it was shown to be incorrect when the Aspect experiment of 1982 confirmed Bell's theorem, which had been promulgated in 1964.

Non-scientific legacy

While traveling, Einstein wrote daily to his wife Elsa and adopted stepdaughters Margot and Ilse. The letters were included in the papers bequeathed to The Hebrew University. Margot Einstein permitted the personal letters to be made available to the public, but requested that it not be done until twenty years after her death (she died in 1986[154]). Barbara Wolff, of The Hebrew University's Albert Einstein Archives, told the BBC that there are about 3,500 pages of private correspondence written between 1912 and 1955.[155]

Corbis, successor to The Roger Richman Agency, licenses the use of his name and associated imagery, as agent for the university.[156]

In popular culture

Main article: Albert Einstein in popular culture

In the period before World War II, the New York Times published a vignette in their "The Talk of the Town" feature saying that Einstein was so well known in America that he would be stopped on the street by people wanting him to explain "that theory". He finally figured out a way to handle the incessant inquiries. He told his inquirers "Pardon me, sorry! Always I am mistaken for Professor Einstein."[157]

Einstein has been the subject of or inspiration for many novels, films, plays, and works of music.[158] He is a favorite model for depictions of mad scientists and absent-minded professors; his expressive face and distinctive hairstyle have been widely copied and exaggerated. Time magazine's Frederic Golden wrote that Einstein was "a cartoonist's dream come true".[159]

Awards and honors

Main article: Einstein's awards and honors

Einstein received numerous awards and honors, including the Nobel Prize in Physics.

Publications

The following publications by Albert Einstein are referenced in this article. A more complete list of his publications may be found at List of scientific publications by Albert Einstein.

See also

 

References

1.       

·  Einstein (1905b), "Meinem Freunde Herr Dr. Marcel Grossmann gewidmet (Dedicated to my friend, Dr. Marcel Grossmann)".

·  ·  Mohammad Raziuddin Siddiqui, Ias.ac.in, 2 January 1998, archived from the original on 1 June 2004, retrieved 2011-04-03

·  ·  Whittaker, E. (1 November 1955). "Albert Einstein. 1879-1955". Biographical Memoirs of Fellows of the Royal Society 1: 37–67. doi:10.1098/rsbm.1955.0005. JSTOR 769242. edit

·  ·  Don A. Howard, ed. (2014) [First published 11 February 2004], "Einstein's Philosophy of Science", Stanford Encyclopedia of Philosophy (website) (The Metaphysics Research Lab, Center for the Study of Language and Information (CSLI), Stanford University), retrieved 2015-02-04

·  ·  Don A. Howard (December 2005), "Albert Einstein as a Philosopher of Science" (PDF), Physics Today (American Institute of Physics) 58 (12): 34–40, Bibcode:2005PhT....58l..34H, doi:10.1063/1.2169442, retrieved 2015-03-08 – via University of Notre Dame, Notre Dame, IN, author's personal webpage

·  ·  Fujia Yang; Joseph H. Hamilton (2010). Modern Atomic and Nuclear Physics. World Scientific. ISBN 978-981-4277-16-7.

·  ·  David Bodanis (2000). E = mc2: A Biography of the World's Most Famous Equation. New York: Walker.

·  ·  The Nobel Prize in Physics 1921 : Albert Einstein, Nobel Media AB, archived from the original on 5 October 2008, retrieved 2015-02-04 – via Nobelprice.org

·  ·  Scientific Background on the Nobel Prize in Physics 2011. The accelerating universe (PDF), Nobel Media AB, p. 2, retrieved 2015-01-04 – via Nobelprize.org

·  ·  Paul S. Boyer; Melvyn Dubofsky (2001). The Oxford Companion to United States History. Oxford University Press. p. 218. ISBN 978-0-19-508209-8.

·  ·  Paul Arthur Schilpp, ed. (1951), Albert Einstein: Philosopher-Scientist II, New York: Harper and Brothers Publishers (Harper Torchbook edition), pp. 730–746. His non-scientific works include: About Zionism: Speeches and Lectures by Professor Albert Einstein (1930), "Why War?" (1933, co-authored by Sigmund Freud), The World As I See It (1934), Out of My Later Years (1950), and a book on science for the general reader, The Evolution of Physics (1938, co-authored by Leopold Infeld).

·  ·  Stachel (2008).

·  ·  Overbye, Dennis (4 December 2014). "Thousands of Einstein Documents Are Now a Click Away". New York Times. Retrieved 2015-01-04.

·  ·  Result of WordNet Search for Einstein, 3.1, The Trustees of Princeton University, retrieved 2015-01-04

·  ·  "Albert Einstein – Biography". Nobel Foundation. Archived from the original on 6 March 2007. Retrieved 7 March 2007.

·  ·  Stachel (2002), pp. 59–61.

·  ·  Fölsing (1997), pp. 30–31.

·  ·  Stachel (2008), vol. 1 (1987), doc. 5.

·  ·  Mehra, Jagdish (2001), "Albert Einstein's first paper", The Golden Age of Physics, World Scientific, ISBN 981-02-4985-3

·  ·  Stachel (2008), vol. 1 (1987), p. 11.

·  ·  Fölsing (1997), pp. 36–37.

·  ·  Highfield & Carter (1993), pp. 21, 31, 56–57.

·  ·  Fölsing (1997), p. 40.

·  ·  Stachel (2008), vol. 1 (1987), docs. 21–27.

·  ·  Stachel (2008), vol. 1 (1987), doc. 67.

·  ·  Troemel-Ploetz, D. (1990), "Mileva Einstein-Marić: The Woman Who Did Einstein's Mathematics", Women's Studies Int. Forum 13 (5): 415–432

·  ·  Walker, Evan Harris (February 1989), Did Einstein Espouse his Spouse's Ideas? (PDF), Physics Today, archived from the original (PDF) on January 19, 2012, retrieved October 19, 2014.

·  ·  Pais, A., Einstein Lived Here, Oxford University Press, 1994, pp. 1–29.

·  ·  Holton, G., Einstein, History, and Other Passions, Harvard University Press, 1996, pp. 177–193.

·  ·  Stachel (2002), pp. 49–56.

·  ·  Martinez, A. A., "Handling evidence in history: the case of Einstein's Wife." School Science Review, 86 (316), March 2005, pp. 49–56. PDF

·  ·  J. Renn & R. Schulmann, Albert Einstein/Mileva Marić: The Love Letters, 1992, pp. 73–74, 78.

·  ·  A. Calaprice & T. Lipscombe, Albert Einstein: A Biography, 2005, pp. 22–23.

·  ·  Urs Wüthrich (11 April 2015). "Die Liebesbriefe des untreuen Einstein" [The love letters of the unfaithful Einstein]. BZ Berner Zeitung (in German) (Bern, Switzerland). Retrieved 2015-04-11. Ich denke in innigster Liebe an Dich in jeder freien Minute und bin so unglücklich, wie nur ein Mensch es sein kann.

·  ·  Highfield & Carter (1993), p. 216.

·  ·  Fölsing (1997), p. 82.

·  ·  J J O'Connor and E F Robertson, ed. (May 2010). "Grossmann biography" (scientific website?). School of Mathematics and Statistics, University of St Andrews, Scotland. Retrieved 2015-03-27.

·  ·  Isaacson (2007), p. 63.

·  ·  "Swiss Federal Institute of Intellectual Property" (official website). Berne, Switzerland: Swiss Federal Institute of Intellectual Property, IGE/IPI. 6 February 2014. Retrieved 2015-03-27.

·  ·  "FAQ about Einstein and the Institute" (official website). Berne, Switzerland: Swiss Federal Institute of Intellectual Property, IGE/IPI. 27 May 2014. Retrieved 2015-03-27.

·  ·  Peter Galison (2000). "Einstein's Clocks: The Question of Time" (ONLINE READER). Critical Inquiry (Chicago: The University of Chicago Press) 26 (2 Winter): 355–389. Retrieved 2015-03-15 – via JSTOR (ITHAKA, Michigan, New York).

·  ·  Isaacson (2007), p. 79-84.

·  ·  Einstein (1901).

·  ·  Galison, Peter (2003). Einstein's Clocks, Poincaré's Maps: Empires of Time. New York: W.W. Norton. ISBN 9780393020014.

·  ·  Einstein (1926b), chap. "A New Determination of Molecular Dimensions".

·  ·  "Associate Professor at the Universiy of Zurich und professor in Prague (1909–1912)". http://www.library.ethz.ch/en/Resources/Digital-library/Einstein-Online (digital library). Einstein Online (in German and English). Bern, Switzerland: ETH-Bibliothek Zurich, ETH Zürich, http://www.ethz.ch. 2014. Retrieved 17 August 2014.

·  ·  Isaacson (2007), p. 164.

·  ·  "Professor at the ETH Zurich (1912–1914)". http://www.library.ethz.ch/en/Resources/Digital-library/Einstein-Online (digital library). Einstein Online (in German and English). Zurich, Switzerland: ETH-Bibliothek Zurich, ETH Zürich, http://www.ethz.ch. 2014. Retrieved 17 August 2014.

·  ·  Kant, Horst. "Albert Einstein and the Kaiser Wilhelm Institute for Physics in Berlin". in Renn, Jürgen. "Albert Einstein – Chief Engineer of the Universe: One Hundred Authors for Einstein." Ed. Renn, Jürgen. Wiley-VCH. 2005. pp. 166–169. ISBN 3-527-40574-7

·  ·  Calaprice, Alice; Lipscombe, Trevor (2005). Albert Einstein: a biography. Greenwood Publishing Group. p. xix. ISBN 0-313-33080-8., Timeline, p. xix

·  ·  Andrzej, Stasiak (2003). "Myths in science". EMBO Reports 4 (3): 236. doi:10.1038/sj.embor.embor779. Retrieved 31 March 2007.

·  ·  Hoffmann (1972), pp. 145–148.

·  ·  Fölsing (1997), pp. 499–508.

·  ·  "As Einstein Sees American", Einstein's World, a 1931 reprint with minor changes, of his 1921 essay.

·  ·  Holton, Gerald. "The migration of physicists to the United States", Bulletin of the Atomic Scientists, April 1984 pp. 18–24

·  ·  Isaacson (2007), pp. 307-308.

·  ·  Isaacson (2007), p. 308.

·  ·  Isaacson (2007), p. 368.

·  ·  Isaacson (2007), p. 370.

·  ·  Isaacson (2007), p. 373.

·  ·  Isaacson (2007), p. 374.

·  ·  Chaplin, Charles. Charles Chaplin: My Autobiography, Simon and Schuster, N.Y. (1964)

·  ·  Fölsing (1997), p. 659.

·  ·  Isaacson (2007), p. 404.

·  ·  Isaacson (2007), pp. 407–410.

·  ·  "Albert Einstein: How I See the World" on YouTube, PBS

·  ·  Jerome, Fred, and Taylor, Rodger. Einstein on Race and Racism Rutgers University Press, (2006)

·  ·  Einstein, Albert, Ideas and Opinions, New York: Random House, 1954 ISBN 0-517-00393-7

·  ·  Isaacson (2007), p. 422.

·  ·  Isaacson (2007), pp. 419–420.

·  ·  Gilbert, Martin. Churchill and the Jews, Henry Holt and Company, N.Y. (2007) pp. 101, 176

·  ·  Reisman, Arnold. "What a Freshly Discovered Einstein Letter Says About Turkey Today", History News Network,, George Masons University, Nov. 20, 2006

·  ·  Clark, Ronald W. (1971), Einstein: The Life and Times, Avon, ISBN 0-380-44123-3

·  ·  Fölsing (1997), pp. 649, 678.

·  ·  Linda G. Arntzenius (2011). Institute for Advanced Study. Arcadia Publishing. p. 19. ISBN 978-0-7385-7409-7.

·  ·  "Oxford Jewish Personalities:". Oxford Chabad Society. Retrieved 7 March 2015.

·  ·  "How Einstein fled from the Nazis to an Oxford college". The Oxford Times. 2012. Retrieved 7 March 2015.

·  ·  Fölsing (1997), pp. 686–687.

·  ·  "In Brief". Institute for Advanced Study. Archived from the original on 29 March 2010. Retrieved 4 March 2010.

·  ·  Evans-Pritchard, Ambrose (29 August 2010). "Obama could kill fossil fuels overnight with a nuclear dash for thorium". The Daily Telegraph (London).

·  ·  Isaacson (2007), p. 630.

·  ·  Gosling, F.G. The Manhattan Project: Making the Atomic Bomb, U.S. Department of Energy, History Division (January 1999) p. vii

·  ·  Page 198–200 in Lanouette, William; Silard, Bela (1992). Genius in the Shadows: A Biography of Leo Szilárd: The Man Behind The Bomb. New York: Charles Scribner's Sons. ISBN 0-684-19011-7.

·  ·  Page 199 in Lanouette, William; Silard, Bela (1992). Genius in the Shadows: A Biography of Leo Szilárd: The Man Behind The Bomb. New York: Charles Scribner's Sons. ISBN 0-684-19011-7.

·  ·  "Filmmaker says he uncovered Nazis’ ‘biggest secret weapons facility’ underground near concentration camp", Washington Post, Dec. 30, 2014

·  ·  Diehl, Sarah J.; Moltz, James Clay. Nuclear Weapons and Nonproliferation: a Reference Handbook, ABC-CLIO (2008) p. 218

·  ·  Pages 15–16 in Hewlett, Richard G.; Anderson, Oscar E. (1962). The New World, 1939–1946 (PDF). University Park: Pennsylvania State University Press. ISBN 0-520-07186-7. OCLC 637004643.

·  ·  Einstein, Albert (1952). "On My Participation in the Atom Bomb Project".

·  ·  Einstein: The Life and Times by Ronald Clark. page 752

·  ·  Isaacson (2007), p. 432.

·  ·  Calaprice, Alice (2005) The new quotable Einstein. pp.148–149 Princeton University Press, 2005. See also Odyssey in Climate Modeling, Global Warming, and Advising Five Presidents

·  ·  Robeson, Paul. Paul Robeson Speaks, Citadel (2002) p. 333

·  ·  "Albert Einstein, Civil Rights activist", Harvard Gazette, April 12, 2007

·  ·  Isaacson (2007), p. 290.

·  ·  Rowe, David E. and Schulmann, Robert, editors. Einstein on Politics, Princeton University Press (2007)

·  ·  "ISRAEL: Einstein Declines". Time magazine. 1 December 1952. Retrieved 31 March 2010.

·  ·  Rosenkranz, Ze'ev (6 November 2002). The Einstein Scrapbook. Baltimore, Maryland, USA: Johns Hopkins University Press. p. 103. ISBN 978-0801872037.

·  ·  Isaacson (2007), p. 522.

·  ·  "The relative beauty of the violin". The Independent. 28 January 2011.

·  ·  "Einstein and his love of music" (PDF). Physics World. January 2005.

·  ·  Botstein, Leon; Galison, Peter; Holton, Gerald James; Schweber, Silvan S. Einstein for the 21st century: His Legacy in Science, Art, and Modern Culture, Princeton Univ. Press (2008) pp. 161–164

·  ·  Cariaga, Daniel, "Not Taking It with You: A Tale of Two Estates," Los Angeles Times, 22 December 1985. Retrieved April 2012.

·  ·  Auction listing by RR Auction, auction closed 13 October 2010.

·  ·  Einstein, Albert (May 1949). Sweezy, Paul; Huberman, Leo, eds. "Why Socialism?". Monthly Review (New York) 1 (1).

·  ·  David E. Rowe & Robert Schulmann (8 June 2007). David A., Walsh, ed. "What Were Einstein's Politics?". History News Network (George Mason University). Retrieved 29 July 2012.

·  ·  Isaacson (2007), p. 487, 494, 550.

·  ·  Isaacson (2007), p. 390.

·  ·  Einstein, Albert "Gelegentliches", Soncino Gesellschaft, Berlin, 1929, p. 9 "This firm belief, a belief bound up with a deep feeling, in a superior mind that reveals itself in the world of experience, represents my conception of God. In common parlance this may be described as "pantheistic" (Spinoza)."

·  ·  Hoffmann (1972), p. 95, "It seems to me that the idea of a personal God is an anthropological concept which I cannot take seriously. I feel also not able to imagine some will or goal outside the human sphere. My views are near those of Spinoza: admiration for the beauty of and belief in the logical simplicity of the order which we can grasp humbly and only imperfectly.".

·  ·  Banesh Hoffman; Helen Dukas (1981). Albert Einstein: The Human Side. Princeton University Press. ISBN 0691023689., p. 178

·  ·  The Case of the Scientist with a Pulsating Mass, 14 June 2002, retrieved 11 June 2007

·  ·  Albert Einstein Archives (April 1955), "Draft of projected Telecast Israel Independence Day, April 1955 (last statement ever written)", Einstein Archives Online, archived from the original on 13 March 2007, retrieved 14 March 2007

·  ·  Cohen, J.R.; Graver, L.M. (November 1995), "The ruptured abdominal aortic aneurysm of Albert Einstein", Surgery, Gynecology & Obstetrics 170 (5): 455–8, PMID 2183375.

·  ·  The Long, Strange Journey of Einstein's Brain, National Public Radio, retrieved 3 October 2007

·  ·  O'Connor, J.J.; Robertson, E.F. (1997), "Albert Einstein", The MacTutor History of Mathematics archive, School of Mathematics and Statistics, University of St. Andrews

·  ·  Late City, ed. (18 April 1955). Written at Princeton, NJ. "Dr. Albert Einstein Dies in Sleep at 76; World Mourns Loss of Great Scientist, Rupture of Aorta Causes Death, Body Cremated, Memorial Here Set". The New York Times CIV (35,514) (New York, NY, published 19 April 1955). p. 1. ISSN 0362-4331.

·  ·  Donald Goldsmith; Marcia Bartusiak (2008). E = Einstein: His Life, His Thought, and His Influence on Our Culture. Sterling Publishing Company, Inc. pp. 97–118. ISBN 978-1-4027-6319-9.

·  ·  "Einstein archive at the Instituut-Lorentz". Instituut-Lorentz. 2005. Retrieved on 21 November 2005.

·  ·  Das, Ashok (2003). Lectures on quantum mechanics. Hindustan Book Agency. p. 59. ISBN 81-85931-41-0.

·  ·  Spielberg, Nathan; Anderson, Bryon D. (1995). Seven ideas that shook the universe (2nd ed.). John Wiley & Sons. p. 263. ISBN 0-471-30606-1.

·  ·  Major, Fouad G. (2007). The quantum beat: principles and applications of atomic clocks (2nd ed.). Springer. p. 142. ISBN 0-387-69533-8.

·  ·  Lindsay, Robert Bruce; Margenau, Henry (1981). Foundations of physics. Ox Bow Press. p. 330. ISBN 0-918024-17-X.

·  ·  Hans-Josef Kuepper. "List of Scientific Publications of Albert Einstein". Einstein-website.de. Retrieved 3 April 2011.

·  ·  Einstein (1905d).

·  ·  Stachel (2002), pp. vi, 15, 90, 131, 215.

·  ·  For a discussion of the reception of relativity theory around the world, and the different controversies it encountered, see the articles in Thomas F. Glick, ed., The Comparative Reception of Relativity (Kluwer Academic Publishers, 1987), ISBN 90-277-2498-9.

·  ·  Pais, Abraham (1982). Subtle is the Lord. The Science and the Life of Albert Einstein. Oxford University Press. pp. 382–386. ISBN 0-19-853907-X.

·  ·  Einstein (1905a).

·  ·  Celebrating Einstein "Solid Cold". U.S. DOE., Office of Scientific and Technical Information, 2011.

·  ·  Pais, Abraham (1982), Subtle is the Lord. The Science and the Life of Albert Einstein, Oxford University Press, p. 522, ISBN 0-19-853907-X

·  ·  Levenson, Thomas. "Einstein's Big Idea". Public Broadcasting Service. 2005. Retrieved on 25 February 2006.

·  ·  Einstein (1923).

·  ·  van Dongen, Jeroen (2010) Einstein's Unification Cambridge University Press, p.23.

·  ·  "On His 135th Birthday, Einstein is Still Full of Surprises". Out There.

·  ·  "The Problem of the Unity of Science". google.co.in.

·  ·  "Schweizerische Physikalische Gesellschaft - From Static to Expanding Models of the Universe (4)". sps.ch.

·  ·  'Brilliant Blunders' by Mario Livio, The New York Times, Retrieved 9 June 2013

·  ·  "Einstein’s lost theory uncovered". Nature News & Comment.

·  ·  arXiv, Einstein’s steady-state theory: an abandoned model of the cosmos

·  ·  arXiv Einstein’s cosmic model of 1931 revisited: an analysis and translation of a forgotten model of the universe

·  ·  "Einstein's Lost Theory Describes a Universe Without a Big Bang - The Crux". The Crux.

·  ·  Andrews, Robert (2003). The New Penguin Dictionary of Modern Quotations. Penguin UK. p. 499. ISBN 0-14-196531-2., Extract of page 499

·  ·  Video: The Elegant Universe: Part 1 | Watch NOVA Online | PBS Video. Video.pbs.org. Retrieved on 11 May 2012.

·  ·  Einstein (1917b).

·  ·  Einstein (1924).

·  ·  Cornell and Wieman Share 2001 Nobel Prize in Physics, 9 October 2001, archived from the original on 10 June 2007, retrieved 11 June 2007

·  ·  Einstein (1950).

·  ·  Moore, Walter (1989), Schrödinger: Life and Thought, Cambridge: Cambridge University Press, ISBN 0-521-43767-9

·  ·  Goettling, Gary. Einstein's refrigerator Georgia Tech Alumni Magazine. 1998. Retrieved on 12 November 2014. Leó Szilárd, a Hungarian physicist who later worked on the Manhattan Project, is credited with the discovery of the chain reaction

·  ·  In September 2008 it was reported that Malcolm McCulloch of Oxford University was heading a three-year project to develop more robust appliances that could be used in locales lacking electricity, and that his team had completed a prototype Einstein refrigerator. He was quoted as saying that improving the design and changing the types of gases used might allow the design's efficiency to be quadrupled.Alok, Jha (21 September 2008), "Einstein fridge design can help global cooling", The Guardian (UK), archived from the original on 24 January 2011, retrieved 22 February 2011

·  ·  Bohr N. "Discussions with Einstein on Epistemological Problems in Atomic Physics". The Value of Knowledge: A Miniature Library of Philosophy. Marxists Internet Archive. Archived from the original on 13 September 2010. Retrieved 30 August 2010. From Albert Einstein: Philosopher-Scientist (1949), publ. Cambridge University Press, 1949. Niels Bohr's report of conversations with Einstein.

·  ·  Einstein (1969), A reprint of this book was published by Edition Erbrich in 1982, ISBN 3-88682-005-X.

·  ·  Einstein (1935).

·  ·  "Obituary". New York Times. 12 July 1986. Retrieved 3 April 2011.

·  ·  "Letters Reveal Einstein Love Life", BBC News (BBC), 11 July 2006, retrieved 14 March 2007

·  ·  Einstein, Corbis Rights Representation, archived from the original on 19 August 2008, retrieved 8 August 2008

·  ·  E. Libman (14 January 1939). "Disguise". The New Yorker.

·  ·  McTee, Cindy. "Einstein's Dream for orchestra". Cindymctee.com.

159.                      ·  Golden, Frederic (3 January 2000), "Person of the Century: Albert Einstein", Time, archived from the original on 21 February 2006, retrieved 25 February 2006

Further reading

 

دانلود گزیده ای از کتاب آخرین رساله انیشتین

http://s3.picofile.com/file/8189672476/%D9%88%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%AF_%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%AF_shonod_iran_blogsky_com_book_anishtain.pdf.htmlدانلود ویدئو کلیپ

http://s6.picofile.com/file/8189672300/%D9%88%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%AF_%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%AF_shonod_iran_blogsky_com_%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D9%86_%D8%B4%DB%8C%D8%B9%D9%87_%D8%B4%D8%AF_Albert_Einstein.flv.html
++++++++++++++++++++++++++++

++++++++++++++++++++++++++++
وبلاگ شنود
http://shonod-iran.blogsky.com/

وبلاگ شنود
http://shonod-iran.blogsky.com/

وبلاگ شنود
http://shonod-iran.blogsky.com/

++++++++++++++++++++++++++++

++++++++++++++++++++++++++++


دانلود گزیده ای از کتاب آخرین رساله انیشتین

http://s3.picofile.com/file/8189672476/%D9%88%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%AF_%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%AF_shonod_iran_blogsky_com_book_anishtain.pdf.htmlدانلود ویدئو کلیپ

http://s6.picofile.com/file/8189672300/%D9%88%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%AF_%D8%B4%D9%86%D9%88%D8%AF_shonod_iran_blogsky_com_%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%B4%D8%AA%D9%86_%D8%B4%DB%8C%D8%B9%D9%87_%D8%B4%D8%AF_Albert_Einstein.flv.html
منبع:

http://broujerdi.org/content/view/27/5